Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie. Olsztyn: 50 tys. zł dla osiedla z najwyższą frekwencją

"Miasto Olsztyn wypłaci 50 tys. zł osiedlu, na którym zostanie zanotowana najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich" - poinformował w piątek 3 lipca urząd miasta.

"Wybory są kwintesencją demokracji, a frekwencja wyborcza miarą świadomości i zaangażowania obywateli w procesy demokratyczne" - powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. 

Dodał, że "współzawodnictwo osiedli olsztyńskich" ma na celu "jak najliczniejsze uczestnictwo obywateli w II turze wyborów prezydenckich".

50 tys. nagrody

W informacji podano, że podstawą oceny będzie frekwencja w danym osiedlu Olsztyna. 

"Pod uwagę będą brane wszystkie komisje wyborcze w jego granicach określonych w statucie miasta. Osiedle z najwyższą frekwencją - będzie liczona w procentach, jako liczba osób głosujących w stosunku do liczby osób uprawnionych - zdobędzie 50 tys. złotych. 

Reklama

Kwota zostanie przekazana do dyspozycji Rady Osiedla" - podano.

Dodano, że podstawą ostatecznego rozstrzygnięcia będą oficjalne wyniki Okręgowej Komisji Wyborczej w Olsztynie, a ogłoszenie wyników współzawodnictwa osiedli nastąpi "niezwłocznie po upublicznieniu wyników Okręgowej Komisji Wyborczej".

W Olsztynie wygrał Trzaskowski

Przyznane w nagrodę za frekwencję 50 tys zł. będzie przekazane do dyspozycji wskazanej rady osiedla. Nagroda będzie mogła zostać przeznaczona na dowolny cel, "o ile będzie się on wpisywał w zadania własne gminy Olsztyn". 

Podano, że nadzór nad realizacją współzawodnictwa sprawować będzie Biuro Rady Miasta Olsztyna.

Jednocześnie olsztyński ratusz podał, że mieszkańcy, którzy nie wiedzą, gdzie jest ich lokal wyborczy mogą odnaleźć go w specjalnej wyszukiwarce.

W I turze wyborów prezydneckich w Olsztynie najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski, który uzyskał poparcie 41,58 proc. przed Andrzejem Dudą, na którego w stolicy Warmii i Mazur zagłosowało 29,72 proc. wyborców. 

Reklama

Reklama

Reklama