Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2020. RMF: Tak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne

RMF ujawnia projekt rozporządzenia ministra infrastruktury opisujący szczegółowo, jak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich. Możliwość skorzystania z niego to główna zmiana, wprowadzona do dotychczas obowiązujących zasad głosowania.

Żeby skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, trzeba zgłosić taką chęć najpóźniej 12 dni przed głosowaniem - do urzędu gminy, w której spisie wyborców się znajdujemy. Można to zrobić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi zapewnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Po terminie dwunastodniowym, najpóźniej do drugiego dnia przed wyborami chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby w kwarantannie lub izolacji.

Reklama

Potem, nie później niż pięć dni przed dniem głosowania wyborca ma według ustawy otrzymać pakiet do głosowania. Dostarcza go zawiadamiając o tym wcześniej dwuosobowy zespół pracowników operatora wyznaczonego, czyli Poczty.

Zespół zaczeka trzy lub 10 minut

Według projektu rozporządzenia, które zamieszczamy poniżej, zachowujący środki ochrony osobistej zespół umieszcza pakiet pod drzwiami wyborcy. Następnie nie dłużej niż trzy minuty zespół czeka na jego odbiór. Pakiet nieodebrany po tym czasie zabiera, zostawiając awizo - wyborca może odebrać swój przeznaczony dla niego pakiet we wskazanej placówce.

Jeśli wyborca, będący w kwarantannie lub w izolacji, pakiet odbiera - jest przez zespół informowany, że może go wypełnić i oddać głos od razu. Jeśli wyborca wyraża taką chęć, zespół oczekuje nie dłużej niż 10 minut. Wyborca może wówczas wypełnić kartę do głosowania, włożyć ją do koperty zwrotnej wraz z wypełnionym i podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Jeśli wyborca to zrobi - wrzuca pakiet do mobilnej skrzynki nadawczej, którą mają ze sobą pracownicy Poczty. Jeśli nie - ciężar dostarczenia pakietu wyborczego ciąży na nim samym.

Dostarczenie osobiste

Można też nie głosować od razu, tylko pokwitować odbiór pakietu i samemu dostarczyć go po wypełnieniu do gminy (do dwóch dni przed dniem głosowania), albo do przygotowanych do tego skrzynek nadawczych w dniu głosowania.

Głosy oddane "na miejscu" mają być przechowywane na Poczcie. Te, które wyborcy dostarczą do gmin - w ich urzędach, jeśli to możliwe - w kasach pancernych. Te, które zostaną wrzucone do skrzynek nadawczych w dniu głosowania zostaną razem z wszystkimi innymi dostarczone do komisji wyborczych, która najpierw ma je umieścić w urnach.

Otworzyć pakiety mogą tylko członkowie komisji, po zakończeniu głosowania.

Prezydent podpisał ustawę ws. organizacji wyborów prezydenckich

Prezydent Andrzej Duda wtorek podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego - poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Ustawa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. 

Senat przyjął w poniedziałek późnym wieczorem poprawki do ustawy. Senackimi poprawkami we wtorek zajął się Sejm. Izba odrzuciła poprawki m.in. o 10 dniach na zebranie podpisów oraz o możliwości składania podpisów elektronicznych z poparciem dla kandydatów. 

Autor: Tomasz Skory, Opracowanie: Sara Bounaoui

Przeczytaj tekst na stronie RMF FM.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje