Reklama

Wybory prezydenckie 2020. PKW apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji

"Uprawnionymi do udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich są wszyscy wyborcy. Sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu" - podkreśla w swoim stanowisku Państwowa Komisja Wyborcza, apelując jednocześnie o niepowielanie nieprawdziwych informacji w sprawie głosowania.

PKW opublikowała w czwartek (2 lipca) stanowisko w sprawie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd.

"Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że pojawiające się w serwisach społecznościowych informacje o tym, jakoby wyborcy głosujący w dniu 28 czerwca 2020 r. na kandydata, który uzyskał największą liczbę głosów, mieli nie uczestniczyć w ponownym głosowaniu w dniu 12 lipca 2020 r. (tzw. drugiej turze wyborów), a w głosowaniu tym uczestniczą wyłącznie wyborcy, którzy oddali głosy na innych kandydatów, są nieprawdziwe" - czytamy w piśmie podpisanym przez szefa PKW Sylwestra Marciniaka.

Reklama

Jak podkreślono, uprawnionymi do udziału w głosowaniu ponownym, czyli w drugiej turze, są wszyscy wyborcy, a sposób głosowania wyborcy 28 czerwca nie ma na to uprawnienie żadnego wpływu.

W stanowisku wyjaśniono, że wynika to z zasad przeprowadzania wyborów prezydenta RP określonych w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. "Ponadto tajność głosowania gwarantuje, że sposób głosowania wyborcy w dniu 28 czerwca 2020 r. nie może wpływać na jego uprawnienie do udziału w głosowaniu ponownym ani na uwzględnienie jego głosu oddanego w tym głosowaniu" - podkreślił szef PKW.

"Wysoce szkodliwe"

"Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako 'instrukcje dla wyborców', żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne" - głosi stanowisko PKW.

"Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl" - informuje Komisja.

W drugiej turze wyborów prezydenckich 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zmierzy się z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy