Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2020. KGP: 253 incydenty łamania ciszy wyborczej

Od początku ciszy wyborczej do niedzieli do godz. 5 rano w całym kraju doszło do 253 incydentów łamania ciszy wyborczej. Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych wpisów - powiedział w niedzielę (12 lipca) podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji.

W niedzielę, 12 lipca o godz. 7 rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Startują w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Jak poinformował policjant, w związku z obowiązującą ciszą wyborczą doszło do 253 incydentów, z czego 230 to wykroczenia, a 23 przestępstwa.

Do incydentów doszło m.in. w Białymstoku, Krakowie i Wrocławiu.

Duża grzywna

Podkom. Rzeczkowski zwrócił uwagę, że wszelkie naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. "Chodzi m.in. o rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień" - dodał.

Reklama

Przypomniał, że za złamanie ciszy wyborczej może grozić grzywna od 20 do pięciu tys. zł.

Wzmożone działania policji

Policjanci na terenie całego kraju prowadzą wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

"Celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów" - podał.

Czego nie wolno?

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania w niedzielę w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. 

Podczas jej trwania nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. Oznacza to, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. 

Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy