Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda: Niech żyje Polska

"Niech żyje Polska" - skandował po ogłoszeniu wyników exit poll drugiej tury wyborów prezydenckich Andrzej Duda.

"To niebywała wiadomość, jestem ogromnie wzruszony. Bardzo dziękuję wszystkim moim rodakom, którzy poszli do tych wyborów" - powiedział Andrzej Duda.

"Taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji" - dodał. 

Prezydent podziękował również wyborcom Rafała Trzaskowskiego oraz swojej żonie i córce, a także byłej premier Beacie Szydło i szefowi rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Podziękowania powędrowały także do Jarosława Kaczyńskiego i liderów Zjednoczonej Prawicy.

Duda apelował o szacunek dla tych, którzy mają odmienne zdanie od naszego.

"Jeśli ktoś poczuł się urażony podczas kampanii, chciałbym teraz przeprosić" - powiedział prezydent.

Duda zaznaczył, że czekamy na oficjalne wyniki wyborów i zaprosił Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego. "Niech nasze uściśnięcie dłoni zakończy tę kampanię" - zaapelował do kandydata KO.

Reklama

Kinga Duda: Szanujmy się

Później głos zabrała córka prezydenta Kinga Duda. Podziękowała wyborcom i zapewniła, że jej ojciec kocha ludzi i kocha Polskę. "Zrobi wszystko, by było dla Polski jak najlepiej" - powiedziała. "Wszyscy jesteśmy równi. Nikt nie zasługuje na to, by być obiektem nienawiści. Szanujmy się" - zakończyła Kinga Duda.

Tłum zgromadzony w Pułtusku odśpiewał hymn Polski. 

Pierwsza dama: To był mój sprzeciw

Kornhauser-Duda dziękowała prezydentowi za minione pięć lat, które - jak dodała - "nie zawsze były łatwe". Zebrani odśpiewali parze prezydenckiej "sto lat".

Pierwsza dama zwróciła się również do mediów. "To jest ten moment, kiedy należy powiedzieć, dlaczego tak jak państwo twierdzili przez pięć lat się nie wypowiadałam. Otóż, uchylę rąbka tajemnicy. Drogie media, drodzy dziennikarze, mówiliście i pisaliście, że nie wypowiadam się, zapominaliście tylko dodać, że nie wypowiadam się do mediów" - mówiła Kornhauser-Duda.

"Przez pięć lat rozmawiałam z Polakami, z naszymi rodakami na każdym ze spotkań. Drodzy dziennikarze, muszę wam powiedzieć jedno, otóż chciałabym, żebyście również wy szanowali i Polaków i polityków, jak również chciałabym, żebyście szanowali mój wybór, ponieważ dużo mówicie o tolerancji, natomiast pozbawiacie mnie mojego własnego wyboru. Jeżeli nie chciałam udzielać wywiadów, to był to mój własny wybór" - dodała.

Pierwsza dama wyjaśniała również, dlaczego nie udzielała wywiadów dla mediów. "A dlaczego nie chciałam się wypowiadać? Niestety, to był mój milczący sprzeciw przeciwko manipulacji, dezinformacji i przeciwko kłamstwom, które niestety w mediach występują" - mówiła Kornhauser-Duda.

Oto szczegółowe wyniki exit poll:

Andrzej Duda: 50,4 proc.

Rafał Trzaskowski: 49,6 proc.

Frekwencja w II turze, według sondażu, wyniosła 68,9 proc.

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo. Na bieżąco publikujemy tam najważniejsze informacje, głosy ze sztabów i komentarze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne