Reklama

Reklama

Wybory 2020. Sztab kandydatki PO rejestruje komitet

W poniedziałek złożone zostały dokumenty konieczne do rejestracji komitetu wyborczego kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - poinformowali rzecznik sztabu wyborczego Adam Szłapka i posłanka Aleksandra Gajewska. Jak dodał Szłapka, moment rejestracji zbiega się z najnowszym sondażem, w którym Kidawa-Błońska zanotowała wzrost poparcia aż o sześć punktów procentowych.

"Ruszamy, jesteśmy pewni, że te wybory będą wygrane, pani marszałek jest codziennie w różnych miejscach w Polsce" - powiedział Szłapka na briefingu prasowym zorganizowanym przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej.

Dodał, że w dniu kiedy zgłoszono do rejestracji komitet wyborczy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w najnowszym sondażu jest "plus 6 procent".

Duży wzrost poparcia dla Kidawy-Błońskiej

W opublikowanym w poniedziałek lutowym sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" na pytanie kto według nich wygra wybory prezydenckie 43,7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Andrzej Duda, a 29,2 proc. że Małgorzata Kidawa-Błońska. Poparcie dla Andrzeja Dudy "jest nieznacznie niższe niż miesiąc temu; 6 punktów zyskuje jednak jego konkurentka, kandydatka KO, Małgorzata Kidawa-Błońska" - pisze "Rz".

Reklama

Szczegóły najnowszego sondażu. 

"Jesteśmy gotowi, zmotywowani i chcemy zmiany w Pałacu Prezydenckim, wierzymy, że tę zmianę może przeprowadzić właśnie Małgorzata Kidawa-Błońska" - powiedziała Aleksandra Gajewska.

Jak poinformowano, pod wnioskiem o zarejestrowanie komitetu wyborczego złożono 3 tys. podpisów (wymagane minimum to tysiąc podpisów).

Szłapka i Gajewska nie chcieli powiedzieć, ile podpisów pod kandydaturą Kidawy-Błońskiej chcą zebrać, skoro np. prezydent Andrzej Duda ma zebrać milion.

"My się ścigamy na głosy wyborców, nie będziemy się ścigać na listę zebranych podpisów. Chcemy zaangażować jak największą liczbę osób, żeby te podpisy zebrać" - powiedział Szłapka.

Sześcioro kandydatów

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwanie i wydatkowanie środków.

Do PKW wpłynęły też już zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL).

Poza nimi i Kidawą-Błońską w wyborach zamierzają wystartować także m.in.: urzędujący prezydent Andrzej Duda, Robert Biedroń (Lewica) oraz Szymon Hołownia (kandydat niezależny).

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać minimum 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje