Reklama

Reklama

Wybory 2020. Sławomir Neumann: Marszałek Sejmu złamała prawo

"Moim zdaniem, marszałek Sejmu Elżbieta Witek złamała prawo, bo w ciągu 14 dni od 10 maja, gdy nie odbyły się wybory prezydenckie, nie ogłosiła nowego terminu wyborów" - powiedział w poniedziałek, 25 maja, poseł Sławomir Neumann (KO).

Polityk Platformy Obywatelskiej był w Radiu TOK FM pytany, jak jego zdaniem będą teraz wyglądać terminy wyborcze.

"Sytuacja jest bardzo ciekawa, bo wczoraj minął ostatni, 14. dzień dla pani marszałek Witek na ogłoszenie nowego terminu wyborów. Tego nie uczyniła. 10 maja nie odbyły się wybory i PKW podjęła uchwałę, że wybory się nie odbyły, co jednocześnie nakazywało pani marszałek Witek w ciągu 14 dni wskazać nowy termin wyborów" - mówił Neumann.

"Pani marszałek tego nie uczyniła, rozumiem, że czeka na ustawę, która jest w Senacie, ale moim zdaniem złamała prawo" - dodał.

Reklama

Ogłoszenie tego terminu oznaczałoby, podkreślał, że "wszyscy kandydaci startowaliby od nowa i mieli te same prawa". Tymczasem dziś, przekonywał, marszałek Witek próbuje robić wszystko, żeby manipulować terminami wyborczymi.

Jeden dzień na zebranie podpisów?

Neumann został zapytany, czy może chodzić o to, by KO miała tylko jeden dzień na zebranie 100 tys. podpisów dla swojego kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

"Zakładam najgorszy wariant, dostaniemy jeden czy dwa, czy trzy dni na zebranie 100 tys. podpisów" - odpowiedział. "Przygotowujemy się do tego bardzo poważnie, rozsyłamy informację wszystkim naszym sympatykom, którzy chcą się zgłosić do pomocy przy zbieraniu podpisów, żeby czekali na sygnał, czekali na karty do zbierania podpisów, żeby ruszyli i zebrali szybko podpisy. Damy radę to zrobić" - dodał.

10 maja wyborów nie było. Co dalej?

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana.

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. W zeszły czwartek (21 maja) ustawą zajęły się połączone senackie komisje, które będą kontynuować pracę we wtorek, 26 maja. Senat zajmie się prawdopodobnie ustawą - jak wynika z informacji PAP - na posiedzeniu zaplanowanym na środę i czwartek (27 i 28 maja).

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy