Reklama

Reklama

​Wybory 2020. RPO: Nierówne traktowanie kandydatów w mediach publicznych

Media publiczne nie wywiązują się ze swoich zadań przewidzianych na czas kampanii prezydenckiej, dając dużo więcej czasu antenowego jednemu z kandydatów - Andrzejowi Dudzie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wystosował w tej sprawie dwa listy - do prezesa TVP i przewodniczącego KRRiT.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie rzecznika czytamy, że na mediach publicznych spoczywa wiele dodatkowych obowiązków wynikających ze specyfiki ich działania. Obowiązki te stają się jeszcze istotniejsze w trakcie kampanii wyborczej.

"Dotychczasowa praktyka TVP i Polskiego Radia w tej sprawie budzi niepokój obywateli oraz Rzecznika Praw Obywatelskich" - alarmuje Adam Bodnar.

Co gwarantuje prawo?

RPO przywołuje także art. 120 Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym Telewizja Polska ma obowiązek przeprowadzania debat między przedstawicielami tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych.

Reklama

Ponadto, prawo wyborcze gwarantuje możliwość emisji w programach publicznej radiofonii i telewizji bezpłatnych i płatnych audycji przygotowanych przez poszczególne komitety w ściśle określonym czasie, tj. od 15. dnia przed dniem wyborów do dnia zakończenia kampanii wyborczej

"Na rażącą nierówność w dostępie kandydatów na urząd prezydenta do mediów publicznych wskazywał członek Rady Mediów Narodowych pan Juliusz Braun. Kierując się potrzebą zapewnienia rzetelnego wypełniania przez spółki mediów publicznych ich ustawowych zadań, apelował on o udostępnienie kandydatom nadzwyczajnego czasu antenowego oraz stworzenie sztabom wyborczym kandydatów na prezydenta możliwości swobodnego prezentowania ich programów w audycjach telewizyjnych i radiowych. Apel ten godny jest poparcia" - czytamy w komunikacie.

Czas antenowy

RPO wskazuje także, że zgodnie z danymi zamieszczonymi w Biuletynie Informacji Publicznej TVP w lutym w Telewizji Polskiej najwięcej czasu antenowego poświęcono komitetowi wyborczemu Andrzeja Dudy.

W sumie zajął on 1 godzinę i 13,5 minuty, natomiast czas antenowy przeznaczony na pozostałe komitety wynosił odpowiednio:

Krzysztof Bosak: 19 min. 47 sek.

Małgorzata Kidawa-Błońska: 30 min. 33 sek.

Władysław Kosiniak-Kamysz: 15 min. 22 sek.

Szymon Hołownia: 5 min. 37 sek.

Robert Biedroń: 44 sek.

RPO odnotowuje także, że oprócz czasu kampanijnego, Kancelaria Prezydenta dysponuje również dodatkowym czasem antenowym związanym ze sprawowaniem urzędu. W marcu na antenie TVP Info wszystkie Komitety Wyborcze uzyskały 40 minut 39 sekund czasu antenowego, natomiast Kancelaria Prezydenta oraz sam prezydent otrzymały odpowiednio 2 godziny 25 minut i 2 sek. oraz 19 godzin 56 minut i 31 sek.

Listy do TVP i KRRiT

"W świetle wskazanych informacji, w opinii rzecznika, nadawca publiczny nie wypełnia ustawowej zasady pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności w przedstawianiu kampanii wyborczej w wyborach prezydenckich w 2020 roku" - podsumował RPO.

Do oświadczenia załączono także listy, jakie Bodnar skierował do prezesa TVP Macieja Łopińskiego i przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierza Kołodziejskiego

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy