Reklama

Reklama

Wybory 2020. Poczta Polska będzie mogła otworzyć przesyłkę na wniosek odbiorcy

Poczta Polska będzie mogła, za naszą zgodą, otwierać adresowane do nas pisma urzędowe, skanować je i przesyłać mailem. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że taki zapis ma się pojawić w rozszerzonej wersji tzw. tarczy antykryzysowej, nad którą pracuje gabinet Mateusza Morawieckiego.​

Müller w rozmowie w Programie Trzecim Polskiego Radia odniósł się do pojawiających się w mediach informacji, dotyczących rozszerzenia tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o doniesienia, że Poczta Polska miałaby zyskać uprawnienia do otwierania przesyłek urzędowych, skanowania ich i dostarczania elektronicznie do adresatów.

"Ta informacja jest nieprawdziwa, jest kłamstwem. Jest przepis, który pozwala, za zgodą, wyraźną zgodą osoby, która jest adresatem, otworzyć przesyłkę, jeżeli sama nie może jej odebrać" - podkreślił Müller.

Jak dodał, osoba, która jest w kwarantannie i chce dostać pismo urzędowe, będzie mogła - przez udzieloną zgodę za pomocą profilu zaufanego - wyrazić zgodę, aby Poczta otworzyła przesyłkę urzędową, zeskanowała ją i przesłała na maila. "To jest usługa, która funkcjonuje w wielu państwach na świecie" - zapewnił. Ale - jak zaznaczył rzecznik rządu - za wyraźną zgodą osoby, której to dotyczy.

Reklama

"To jest ułatwienie dla takiej osoby. Nie ma nic wspólnego z otwieraniem poczty bez zgody obywatela, tym bardziej poczty prywatnej" - powiedział. Jak podkreślił Müller, tzw. usługa hybrydowa jest "zawsze za zgodą obywatela".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy