Reklama

Wybory 2020. PiS składa skargę do PKW. Chodzi o łódzki magistrat

Prawo i Sprawiedliwość złożyło skargę do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną przez Urząd Miasta Łodzi na rzecz Rafał Trzaskowskiego - potwierdził w poniedziałek (6 lipca) przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS poseł Krzysztof Sobolewski.

Do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury została złożona skarga na agitację wyborczą prowadzoną na stronach internetowych i za pośrednictwem profili społecznościowych Urzędu Miasta Łodzi na rzecz kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego - poinformował w poniedziałek przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS (KWPiS) poseł Krzysztof Sobolewski.

"To wykorzystywanie instytucji samorządowej do prowadzenia kampanii kandydatowi KO na prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu" - mówił Sobolewski.

"Przecież to złamanie Kodeksu wyborczego. Tak jak jest zakaz prowadzenia kampanii na terenie instytucji rządowych, samorządowych, w budynkach samorządowych, na przykład w szkołach, tak samo ten zakaz dotyczy włączania się administracji samorządowej w kampanię" - podkreślił szef KWPiS.

Reklama

Skarga złożona kilka dni temu

Krzysztof Sobolewski dodał, że formalnie wniosek ze skargą do PKW i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną w internetowych witrynach łódzkiego magistratu złożono w piątek.

"Nie chcieliśmy tego nagłaśniać, ale skargę do PKW i prokuratury złożyliśmy formalnie już w piątek" - powiedział przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.

Co zaskarża PiS?

Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku przed wiecem kandydata KO w ub. piątek umieszczono zaproszenie - baner opracowany przez komitet wyborczy KO na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim.

"Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku, przed wiecem kandydata KO w ub. piątek, umieszczono zaproszenie na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim w formie oficjalnego materiału wyborczego należącego do komitetu polityka KO - powiedział w niedzielę radny łódzkiego PiS Sebastian Bulak

W mediach społecznościowych, szczególnie na stronach polityków, nadal pisze się i mówi o "aferze" i złamaniu Kodeksu wyborczego. Politycy PiS, którzy w Łodzi są w opozycji wobec ekipy Hanny Zdanowskiej z PO (KO), nazywają skandalem umieszczenie w internetowej witrynie urzędu miasta zaproszenia na wiec wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który odwiedził w piątek miasto i województwo. 

Zaproszenie oprócz tekstu zawiera oficjalne materiały wyborcze komitetu Rafała Trzaskowskiego.

"Prawie 70 proc. frekwencji to znak, że wybory prezydenckie to dla Was ważna sprawa. Dlatego przekazujemy informację, że dziś o godz. 17.00 na ul. Piotrkowskiej przed OFF-em odbędzie się otwarte spotkanie z Rafałem Trzaskowskim PS. Oczywiście jak tylko dostaniemy informację o spotkaniu Andrzeja Dudy z mieszkańcami Łodzi, również o tym poinformujemy" - to cała treść zaproszenia na piątkowy wiec Trzaskowskiego na profilu FB Urzędu Miasta Łodzi. Pod postem jest kilka tysięcy reakcji i komentarzy.

Radny PiS oburzony

Radny Bulak dodał, że wykorzystywanie stron internetowych Łodzi do działalności wyborczej nie wydarzyło się pierwszy raz.

"Łodzią rządzi prezydent Hanna Zdanowska z PO (KO), która już wcześniej miała zatargi z prawem, więc nie dziwią mnie takie nielegalne działania, zwłaszcza w kampanii wyborczej. To jest po prostu skandal, bo nie chodzi tylko o zaproszenie na wiec, tutaj - podkreślam - chodzi o umieszczenie na oficjalnym facebookowym profilu Łodzi, też oficjalnego, materiału wyborczego komitetu Rafała Trzaskowskiego" - powiedział Bulak.

Rzecznik prezydent Zdanowskiej Marcin Masłowski, uważa, że zaproszenie na wiec potraktowano na profilu miasta informacyjnie. W niedzielę Masłowski nie chciał komentować sprawy, przysłał tylko oświadczenie prasowe.

"70-procentowa frekwencja w wyborach pokazała, że łodzianie są bardzo zainteresowani wyborami prezydenckimi. Dlatego tez˙ na fanpage'u miastu pojawiła się nie tylko informacja o spotkaniu z kandydatem, ale także relacja ze spotkania z mieszkańcami. Jednocześnie w postach pojawiło się zapewnienie, że dokładnie takie same co do treści i formy informacje pojawia? się z okazji wizyty w naszym mieście Andrzeja Dudy. Co więcej, taka? informacje? przesłaliśmy także do sztabu pana prezydenta. Działania te maja? charakter wyłącznie informacyjny i są realizowane w ramach kampanii profrekwencyjnej" - napisał w oświadczeniu rzecznik prezydent Łodzi.

Radny Bulak z PiS zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt - jego zdaniem - nielegalnego działania Urzędu Miasta Łodzi. Tym razem chodzi o wpisy z na profilu Rady Miasta Łodzi, gdzie kilka dni temu umieszczono zdjęcie przewodniczącego rady Marcina Gołaszewskiego (KO) w błękitnej koszulce z napisem "Rafał Trzaskowski" i logo komitetu kandydata KO. Wpis z 2 lipca jest na stronie, którą formalnie administruje urząd miasta.

We wskazanym przez radnego wpisie, oprócz zdjęcia, jest tekst z zaproszeniem łodzian na wiec Trzaskowskiego, ten sam wiec, na który zapraszano na oficjalnej stronie magistratu.

Post na profilu rady

"Piątkowa wizyta kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego w Łodzi. Plus minus 44 proc. poparcia uzyskał w Łodzi Rafał Trzaskowski - powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miasta Łodzi. - To naprawdę bardzo dobry wynik. Wierzymy, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski ma możliwość zdobycia 60 proc. poparcia w naszym mieście" - napisano w poście na profilu rady miejskiej.

Przewodniczący Marcin Gołaszewski w odpowiedzi na pytanie, dlaczego opublikowano ten tekst i jego zdjęcie w koszulce komitetu Trzaskowskiego, odsyła do urzędu miasta.

"Nie ja zarządzam profilem rady miejskiej, bo to urząd miasta zarządza tym profilem" - powiedział Gołaszewski. Szef rady odpowiedział jednak na inne pytanie, dlaczego pojawił się w koszulce z napisem agitującym na rzecz Trzaskowskiego na oficjalnej konferencji prasowej w godzinach swojej pracy.

"Nie uważam tego za niestosowne, bo ja jestem obywatelem, łodzianinem i tak samo mam prawo reprezentować poglądy polityczne" - odparł Marcin Gołaszewski.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy