Reklama

Reklama

Wybory 2020. Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. nieopublikowania uchwały PKW

"W poniedziałek złożymy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, który zablokował publikację uchwały Państwowej Komisji Wyborczej" - poinformował w niedzielę, 31 maja, Cezary Tomczyk (KO).

"Dzisiaj mija 21 dzień, od kiedy premier Morawiecki zablokował publikację uchwały PKW. W poniedziałek (1 czerwca - red.) wraz z grupą posłów Koalicji Obywatelskiej złożymy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Morawieckiego" - powiedział Tomczyk w TVN24.

Poseł ocenił, że to premier "utrudnia dzisiaj w Polsce przeprowadzenie wyborów".

10 maja wyborów nie było

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana.

Reklama

Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

13 maja ustawa trafiła do Senatu. Senackie komisje mają powrócić do jej rozpatrywania w najbliższy poniedziałek, 1 czerwca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama