Reklama

Reklama

Wybory 2020. Adam Bielan: Będziemy musieli mocno pracować, by wygrać

"Do sondaży trzeba podchodzić spokojnie. Zarówno do tych dających zwycięstwo prezydentowi Andrzejowi Dudzie w I turze, jak i tych mówiących o tym, że czeka nas trudna walka w II turze" - powiedział w piątek 29 maja europoseł PiS Adam Bielan. "Będziemy musieli bardzo mocno pracować, żeby wygrać wybory" - dodał.

Pełnomocnik sztabu Andrzeja Dudy odniósł się w Programie Pierwszym Polskiego Radia do sondaży, w których zyskuje nowy kandydat KO Rafał Trzaskowski. Mówił, że do sondaży należy podchodzić spokojnie.

Reklama

"Nastawiam się na bardzo trudną kampanię. Apeluję do wszystkich zwolenników prezydenta Andrzeja Dudy o jak największe zaangażowanie. Z całą pewnością to nie będzie spacerek. Będziemy musieli bardzo mocno pracować, żeby te wybory wygrać" - stwierdził.

"Platforma sama zrobiła sobie ten kłopot"

Bielan był też pytany o doniesienia o zbieraniu podpisów na listach poparcia pod kandydaturą Trzaskowskiego, mimo że wybory jeszcze nie zostały zarządzone. Europoseł podkreślił, że ta sytuacja nie jest dla niego zaskoczeniem, bo od kilku dni wielu polityków PO "w pewnej nieostrożności" opowiadało o tym, że podpisy są już zbierane.

"Platforma sama zrobiła sobie ten kłopot, również dlatego, że przedłuża pracę nad ordynacją wyborczą w Senacie. Gdyby marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie przetrzymywał tej ustawy, byłaby ona uchwalona, wybory byłyby zarządzone i PO miałaby czas na zorganizowanie zbiórki podpisów" - ocenił Bielan.

Termin wyborów wciąż nieznany

Rozpisanie nowych wyborów jest konieczne, ponieważ nie odbyły się te zarządzone na 10 maja. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. 

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana.

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Nad ustawą pracuje teraz Senat, który zajmie się nią na posiedzeniu zaplanowanym na poniedziałek, wtorek i środę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama