Reklama

Reklama

Władze partii tworzących KO będą oceniać Rafała Trzaskowskiego

Choć Rafał Trzaskowski jest już kandydatem całej Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, czeka go jeszcze procedura zatwierdzania przez rady krajowe koalicjantów: Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych. Jedyną partią, która zakończyła już wszystkie formalności jest PO.

W piątek zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej zarekomendował jednogłośnie Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta. Zdecydowano, że nie będzie już zwoływana Rada Krajowa PO, by ostatecznie zatwierdzić tę kandydaturę.

W innej sytuacji są pozostałe ugrupowania tworzące Koalicję Obywatelską. Na razie poparcie dla Trzaskowskiego zostało rekomendowane jedynie przez zarządy Zielonych, Inicjatywy Polskiej i Nowoczesnej. Rekomendacje te muszą zatwierdzić rady krajowe wszystkich trzech partii.

Rada Krajowa Zielonych ma się zebrać w następną niedzielę, 24 maja. Ma na niej się pojawić sam Rafał Trzaskowski. Rzecznik Zielonych Krzysztof Rzyman powiedział, że rada, z uwagi na obowiązującą sytuację epidemiczną będzie się odbywać częściowo online (w taki sposób Rada Krajowa Zielonych przyjęła też ostatnio stanowisko, domagające się odejścia nowego p.o. I prezesa Sądu Najwyższego Aleksandra Stępkowskiego jako "byłego prezesa fundamentalistycznej organizacji Ordo Iuris").

Reklama

Termin Rady Krajowej Nowoczesnej jeszcze nie jest wyznaczony, choć, jak powiedziała była szefowa tej partii Katarzyna Lubnauer, posiedzenie odbędzie się w najbliższych dniach.

"Nie spodziewamy się żadnych problemów z zatwierdzeniem kandydatury Rafała Trzaskowskiego, bo jego nominacja została bardzo dobrze przyjęta przez naszych członków" - podkreśliła Lubnauer. "To jest kandydatura dla nas wręcz optymalna" - dodała.

W najbliższym tygodniu odbędzie się też Rada Krajowa Inicjatywy Polskiej. Szefowa IP Barbara Nowacka powiedziała, że nie jest wykluczone zaproszenie Rafała Trzaskowskiego na obrady, choć posiedzenie rady odbędzie się częściowo w formie zdalnej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama