Reklama

Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz: Przedstawię uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości

Jako prezydent Rzeczpospolitej przedstawię całościową uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości - zapowiedział w sobotę szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Wezwał także ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę do debaty na temat reform w wymiarze sprawiedliwości.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i kandydat tej partii na prezydenta podczas sobotniej konferencji prasowej odniósł się do sytuacji w polskim sądownictwie oraz do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał nowelizacji ustaw sądowych.

Reklama

Polityk podkreślił, że kreatorem reformy wymiaru sprawiedliwości jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a prezydent Andrzej Duda jedynie "w milczący sposób, czasami z większą, czasami z mniejszą radością, je akceptuje".

Wezwanie do dyskusji

Kosiniak-Kamysz ocenił, że prezydent Duda nie ma wpływu na zmiany, jakie zachodzą w wymiarze sprawiedliwości i nie ma także swojego pomysłu na reformy. Dlatego wezwał Zbigniewa Ziobrę do poważnej debaty na ten reformy wymiaru sprawiedliwości. "Chcę rozmawiać z tym, który stanowi w tej sprawie, a nie z tym, który jest tylko i wyłącznie podwykonawcą i podpisuje się pod ustawą" - powiedział szef PSL.

Wyraził jednocześnie przekonanie, że jeżeli rządzący obecnie krajem naprawdę chcą uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości, to do takiej dyskusji i debaty przystąpią. "Jeżeli tylko i wyłącznie zależy im na upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości i kontynuowaniu tego, co jest dzisiaj, do takiej debaty pewnie się nie odważą" - dodał Kosiniak-Kamysz.

"Ja, jako prezydent Rzeczpospolitej, przedstawię całościową uzdrawiającą reformę wymiaru sprawiedliwości" - zapowiedział. "Po to powoływaliśmy okrągły stół, który pracuje nad rozwiązaniami, żeby je wcielić w życie od razu po przejęciu władzy w pałacu prezydenckim" - dodał lider PSL.

Przypomniał, że prezydent ma możliwość inicjatywy ustawodawczej, możliwość weta i możliwość tworzenia różnego rodzaju porozumień z różnymi środowiskami na rzecz zmiany na lepsze w naszym kraju, z której on jako rezydent będzie korzystał.

W piątek do PKW wpłynęły dwa pierwsze zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL). Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje