Reklama

Reklama

Turczynowicz-Kieryłło: Dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń

"Dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa" - stwierdziła w programie "Gość Wiadomości" Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. Wypowiedź szefowej kampanii Andrzeja Dudy jest szeroko komentowana w mediach społecznościowych. Odniósł się do niej także rzecznik kampanii prezydenta Adam Bielan.

W środę prezydent Andrzej Duda przedstawił swój sztab wyborczy. Szefową kampanii została adwokat Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. Wieczorem zadebiutowała też w programie "Gość Wiadomości"  w TVP Info. 

Pytana o to, jak będzie wyglądała kampania Andrzeja Dudy, zapowiedziała, że "prezydent będzie nadal spotykał się z Polakami". 

"Będzie to kampania pełna słońca, słońca, którego brakuje nam dzisiaj również w życiu publicznym, pełna życzliwości. Ale także kampania, która bardzo mocno akcentuje rodzinę, kampania, w której liczy się nie tylko wolność słowa, ale także odpowiedzialność za słowo" - mówiła.

Odnosząc się dalej do kwestii wolności słowa stwierdziła: "Dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa. W sprawach, w których bardzo mocno broniłam interesu narodowego, tam zaznaczałam te granice, których uważam, nie można przekroczyć, bo już się nie działa w interesie publicznym" - zaznaczyła. 

Poruszenie na Twitterze

Reklama

Ta wypowiedź wywołała poruszenie wśród polityków opozycji i komentatorów na Twitterze.

"Szefowa kampanii PAD mówi, że 'dowolność korzystania z wolności słowa' może prowadzić do zagrożeń. To właściwie kwintesencja tej prezydentury" - napisała Marzena Okła-Drewnowicz z PO.

"Tak. Wolność słowa jest przereklamowana. Doskonale wybrano szefową sztabu. Strzał w 10" - skomentowała Dominika Długosz z "Newsweeka".

"Bardzo groźnie brzmiące słowa szefowej kampanii A. Dudy na temat wolności słowa" - zwrócił uwagę Bertold Kittel z TVN.

Słów szefowej kampanii Andrzeja Dudy bronił z kolei prezes Klubu Jagiellońskiego Piotr Trudnowski. "Oburzanko na słowa Turczynowicz-Kieryłło ma mniej więcej tyle sensu, co kiedyś awantura o słowa Sienkiewicza, że państwo ma monopol na przemoc. Tak, nadużywanie wolności może prowadzić do zagrożeń. Stwierdzenie tego banalnego faktu nie oznacza, że ktoś chce wolności ograniczać" - napisał.

Z kolei rzecznik kampanii prezydenta Adam Bielan, pytany w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce o słowa Turczynowicz-Kieryłło, powiedział, że się pod nimi podpisuje. "Hejt to przykład nadużycia wolności słowa. Jeśli ktoś przychodzi na uroczystości państwowe i krzyczy: prezydencie, ty ch..., czy możemy dalej mówić o wolności słowa, czy o jej nadużyciu?" - powiedział.

Adwokat w głośnych sprawach

O Jolancie Turczynowicz-Kieryłło zrobiło się głośno w czasie afery KNF. Była wtedy pełnomocniczką prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jej kancelaria wysłała wówczas wnioski o usunięcie artykułów z "Gazety Wyborczej" i "Newsweeka" o związkach Narodowego Banku Polskiego z KNF.

"Bank zapłacił za to 21 tys. zł, ale działania nie przyniosły skutków - sąd wnioski odrzucił. Zarzucano jej wtedy próbę cenzurowania mediów" - przypomina RMF FM.


Turczynowicz-Kieryłło odrzucała te oskarżenia. "Nigdy tego nie robiliśmy. Broniłam wielu dziennikarzy w procesach, a nasza kancelaria jako pierwsza tłumaczyła orzeczenia Trybunału Praw Człowieka dot. wolności mediów. Poświęciliśmy wiele pracy temu zagadnieniu i rozważaniom dotyczącym granicy między interesem publicznym a wolnością prasy. Dlatego te zarzuty są dla mnie niezrozumiałe" - tłumaczyła w rozmowie z Onetem.

Prawniczka zajmowała się również sprawą gigantycznych zarobków współpracowniczek prezesa NBP. 

Wcześniej reprezentowała m.in. policjantów oskarżonych o porwanie przedsiębiorcy Krzysztofa Olewnika. Doprowadziła też do uniewinnienia Mariusza Handzlika, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który był oskarżony o współpracę z SB.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy