Reklama

Reklama

Szef KPRM nie wyklucza przyspieszonych wyborów parlamentarnych

"W przypadku odrzucenia przez Sejm ustawy o głosowaniu korespondencyjnych w wyborach prezydenckich nie można wykluczyć żadnych scenariuszy, także takiego, w którym mają miejsce przyspieszone wybory parlamentarne" - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.

Senat we wtorek (5 maja) wieczorem odrzucił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. Teraz wnioskiem Senatu zajmie się Sejmu. 

Według informacji PAP głosowanie w Sejmie w tej sprawie odbędzie się w środę popołudniu. Do odrzucenia stanowiska Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.

Dworczyk o możliwych scenariuszach

Dworczyk podkreślił w Programie Trzecim Polskiego Radia, że PiS ma nadzieję, iż znajdzie się odpowiednia liczba posłów "nastawionych propaństwowo", którzy poprą ustawę o głosowaniu korespondencyjnym. Zastrzegł jednak, że należy brać pod uwagę scenariusz odrzucenia tej ustawy.

Reklama

"Wtedy rzeczywiście możemy mieć do czynienia z bardzo poważną i trudną sytuacją polityczną, można wręcz powiedzieć - poważnym kryzysem politycznym. Wtedy żadnych scenariuszy nie można wykluczyć" - podkreślił szef KPRM.

Dopytany, czy chodzi także o scenariusz podania się rządu do dymisji oraz przyspieszonych wyborów parlamentarnych zaznaczył, że należy "ostrożnie prowadzić takie dywagacje". "Natomiast nie można wykluczyć scenariusza takiego, w którym mają miejsce przyspieszone wybory" - przyznał Dworczyk.

"Może, bo takie głosy pojawiają się w kuluarach, jest już jakaś umowa, dzięki której niektórzy parlamentarzyści Porozumienia liczą, że znajdą się w nowej większości, która będzie próbowała stworzyć rząd" - dodał minister.

Wyborów 10 maja nie będzie

Pytany o możliwość przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja Dworczyk ocenił, że wszystko wskazuje na to, że w tym terminie wybory się nie odbędą. 

"Pozostaje nam zrobić wszystko, aby zostały one przeprowadzone w terminie przewidzianym w konstytucji, a ostatnim takim dniem jest 23 maja" - zaznaczył. Wskazał, że w sprawie ewentualnej zmiany terminu wyborów musi wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy