Reklama

Reklama

Sondaż: Prezydent powinien wywodzić się z obozu rządzącego czy z opozycji?

18 proc. badanych uważa, że lepiej, gdy prezydent wywodzi się z tego samego obozu co rządząca większość, jednak dla 21,5 proc. ankietowanych powinien on być z opozycji – takie są wyniki sondażu SW Research dla rp.pl.


Pytanie zadane przez "Rzeczpospolitą" brzmiało, czy korzystniejsza jest sytuacja, gdy prezydent wywodzi się z większości rządzącej, czy też - gdy jest politykiem związanym z opozycją.

Aż 48,2 proc. pytanych jest zdania, że nie ma to znaczenia, ponieważ najważniejsze są kompetencje polityka, który pełni funkcję głowy państwa. Z kolei 12,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Jak komentuje te wyniki Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz SW Research, "kompetencje prezydenta nad jego związki z większością rządzącą przedkłada połowa osób z wykształceniem średnim i zbliżony odsetek respondentów powyżej 50. roku życia". Z kolei dwie osoby na trzy o dochodach nie wyższych niż 1000 zł miesięcznie i ponad połowa mieszkańców miast wielkości od 100 tys. do 199 tys. osób jest zdania, że liczy się przede wszystkim profesjonalizm prezydenta.

Reklama

Badanie zostało przeprowadzone 3-4 czerwca na grupie 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Więcej na rp.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama