Reklama

Reklama

Sejm udzielił wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego

Sejm w czwartkowym głosowaniu (4 czerwca) udzielił wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Za głosowało 235 posłów, 219 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Wcześniej w Sejmie odbyła się bardzo burzliwa debata i padło wiele ostrych słów.

Premier niespodziewanie poprosił o wotum zaufania Sejm podczas posiedzenia w czwartek. Morawiecki powiedział, że w ostatnich dniach rozmawiał z prezydentem, a on zaproponował, "żeby przeciąć ten festiwal awantur", który - według niego - próbuje urządzać opozycja.

"I żeby po prostu powiedzieć 'sprawdzam' - jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - raz odwoływanie pana premiera Sasina, dzisiaj ministra Szumowskiego, a zapowiadacie odwoływanie pana ministra Ziobry, pana ministra Kamińskiego" - mówił premier.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda, który również zabrał głos w czwartek, mówił z kolei, że kilka dni temu zaproponował premierowi, aby wystąpił z wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania dla rządu.

Dodał, że chodziło o to, "aby zakończyć i przeciąć ten proces, w którym de facto rządowi i większości parlamentarnej przeszkadza się w działaniach, które mają prowadzić do zakończenia epidemii koronawirusa".

Jak głosowali posłowie?

Za wotum zaufania dla rządu premiera Morawieckiego głosowało 235 posłów, 219 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu, wniosek o wotum zaufania dla rządu poparło 235 posłów PiS, przeciw opowiedziało się 134 posłów KO, 48 posłów Lewicy, 28 parlamentarzystów klubu PSL-Kukiz'15 i dziewięciu posłów Konfederacji.

Od głosu wstrzymało się dwóch posłów: Marek Dyduch (Lewica) i Ryszard Galla (niezależ., Mniejszość Niemiecka). 

Nie głosowali dwaj posłowie Konfederacji: Krzysztof Bosak i Robert Winnicki oraz dwaj posłowie klubu PSL-Kukiz'15: Czesław Siekierski i Zbigniew Ziejewski.

Głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu poprzedziła bardzo burzliwa debata. Zapis relacji z wystąpień posłów dostępny jest TUTAJ.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy