Reklama

Reklama

Sąd Najwyższy przyjmie uchwałę w sprawie ważności wyborów prezydenckich

Sąd Najwyższy przyjmie w poniedziałek (3 sierpnia) uchwałę w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej zbiorą się w tej sprawie w samo południe i przekażą opinię o ważności wyborów.

Do wydania uchwały potrzebne było rozpatrzenie niemal sześciu tys. protestów wyborczych, które wpłynęły do Sądu Najwyższego po tegorocznych wyborach prezydenckich. Rozpatrywanie protestów sędziowie skończyli dopiero w niedzielę (2 sierpnia) w godzinach popołudniowych.

Zasadne, niezasadne bądź bez dalszego biegu

Jak informuje dziennikarz RMF FM Tomasz Skory - uchwała nie będzie zaskoczeniem.

Zaledwie 92 z 5 800 protestów zostały w całości lub częściowo uznane za zasadne, jednak bez wpływu na ostateczny wynik głosowania, co jest najważniejsze w kontekście ważności wyborów.

Pozostałe protesty sędziowie uznali za niezasadne albo nie nadano im dalszego biegu z powodu niespełnienia wymogów formalnych. Tak los spotkał na przykład największy, bo liczący ponad cztery tys. pakiet protestów przygotowany według wzoru rozpowszechnionego przez jeden z portali internetowych. Bez dalszego biegu sędziowie zostawili też najgłośniejszy protest złożony przez komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego.

Reklama

Po takich decyzjach SN nie ma już żadnej podstawy do kwestionowania ważności wyborów prezydenckich. Po południu czeka nas więc tradycyjne stwierdzenie przez Sąd Najwyższy, że wybory były ważne.

Fala protestów

Po wyborach prezydenckich Sąd Najwyższy zalała fala protestów wyborczych, wpłynęło ich w sumie 5 800.

Po poprzednich wyborach prezydenckich w maju 2015 roku do SN wpłynęło 58 protestów, a w związku z wyborami parlamentarnymi, które odbyły się w październiku tego samego roku, SN otrzymał w sumie 77 protestów.

Tomasz Skory

Opracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk

Czytaj też na stronie RMF24.pl. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy