Reklama

Reklama

RMF: W sztabie wyborczym Andrzeja Dudy pojawia się silna opozycja wobec Turczynowicz-Kieryłło

Sztab wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy zaczyna działalność od wewnętrznych sporów. Jak wynika z informacji RMF FM, są tarcia między szefową kampanii Jolantą Turczynowicz-Kieryłło a pozostałymi osobami odpowiadającymi za przygotowanie wyborów.

Szefowej kampanii zarzuca się brak instynktu politycznego, a także niedopuszczalną wypowiedź. 

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło powiedziała, że "dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa". 

Politycy PiS muszą się teraz tłumaczyć z tej wypowiedzi, co może to zaszkodzić samemu Andrzejowi Dudzie. Tym bardziej, że wcześniej, jako prawniczka pracująca po stronie Narodowego Banku Polskiego, próbowała zamykać usta dziennikarzom piszącym o aferze byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego i o bardzo wysokich zarobkach w NBP - komentuje reporter RMF FM. 

Reklama

Kim jest Jolanta Turczynowicz-Kieryłło?

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest warszawską adwokatką. W latach 1998-2002 była radną w Radzie Miasta Bydgoszczy. W 2001 r. startowała do Sejmu z listy AWS Prawica, jednak nie udało się jej zdobyć mandatu. Podczas jesiennych wyborów parlamentarnych w 2019 r. była kandydatką PiS do Senatu w okręgu pilskim. Mandatu nie zdobyła - senatorem został Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej.

Głośno o prawniczce zrobiło się podczas afery KNF. Turczynowicz-Kieryłło reprezentowała prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Jej kancelaria wysłała wówczas sześć wniosków o usunięcie z "Wyborczej" i "Newsweeka" artykułów o związkach NBP z KNF. Bank zapłacił za to 21 tys. zł, ale działania nie przyniosły skutków - sąd wnioski odrzucił. Zarzucano jej wtedy próbę cenzurowania mediów.

"Nigdy tego nie robiliśmy. Broniłam wielu dziennikarzy w procesach, a nasza kancelaria jako pierwsza tłumaczyła orzeczenia Trybunału Praw Człowieka dotyczące wolności mediów. Poświęciliśmy wiele pracy temu zagadnieniu i rozważaniom dotyczącym granicy między interesem publicznym a wolnością prasy. Dlatego te zarzuty są dla mnie niezrozumiałe" - mówiła Turczynowicz-Kieryłło w rozmowie z portalem Onet.

Mecenas Turczynowicz-Kieryłło pojawiła się też w prokuraturze w Katowicach, gdzie szef banku centralnego był przesłuchiwany jako świadek w śledztwie dotyczącym afery KNF.

Turczynowicz-Kieryłło - jak przypomina Interia - lubi głośne sprawy medialne. Reprezentowała m.in. policjantów oskarżonych o porwanie przedsiębiorcy Krzysztofa Olewnika. Doprowadziła też do uniewinnienia Mariusza Handzlika, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który był oskarżony o współpracę z SB.

Turczynowicz-Kieryłło: Będzie to kampania pełna słońca

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, szefowa kampanii Andrzeja Dudy zapowiedziała wczoraj w TVP Info, że "prezydent będzie nadal spotykał się z Polakami. Będzie to kampania pełna słońca. Słońca, którego brakuje nam dzisiaj również w życiu publicznym, pełna życzliwości. Ale także kampania, która bardzo mocno akcentuje rodzinę, kampania, w której liczy się nie tylko wolność słowa, ale także odpowiedzialność za słowo" - stwierdziła w TVP Info. 

Zwróciła przy tym uwagę, że prezydent "bardzo akcentuje rolę ludzi młodych". 

Krzysztof Berenda

Opracowanie: Malwina Zaborowska

Czytaj na RMF24.pl

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy