Reklama

Reklama

Reakcje po artykule Onetu. KO żąda od sztabu Andrzeja Dudy odpowiedzi ws. firmy Solvere

"Żądamy od Adama Bielana, rzecznika kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, a także samego prezydenta jasnej deklaracji, czy osoby powiązane z firmą Solvere uczestniczą w obecnej kampanii wyborczej" - poinformowali w piątek, 5 czerwca, posłowie Koalicji Obywatelskiej. Stanowisko posłów opozycji ma związek z artykułem "Hejter. Niebezpieczne zabawy ludzi Andrzeja Dudy", opublikowanym przez portal Onet. Czytamy w nim m.in., że Anna Kryńska, która padła ofiarą reprywatyzacji w Warszawie, doznała zawału serca na planie nagrania kampanijnego spotu Patryka Jakiego. Dzień później zmarła.

Według Onetu, "3 października 2018 r. na planie kręconego przez PiS spotu wyborczego wymyślonego przez Piotra Matczuka i Anny Plakwicz z firmy Solvere oraz realizowanego przez współpracowników Michała Lorenca zmarła Anna Kryńska, działaczka upominająca się o prawa osób pokrzywdzonych reprywatyzacją. Wzmianki na temat tego zdarzenia pojawiały się w mediach, jednak prawdę o tym, co wydarzyło się tamtego dnia, jak dotąd skrzętnie skrywano".

Reklama

"Nagranie zorganizowano w kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. Jako pierwsza przed kamerą wystąpić miała Anna Kryńska, która doskonale znała to miejsce. Mieszkała tam niemal przez całe życie, aż w końcu wskutek reprywatyzacji została zmuszona do opuszczenia domu. Był wczesny wieczór. Anna Kryńska była mocno zestresowana. Sąsiedzi, którzy przyglądali się produkcji pamiętają, jak co jakiś czas podchodziła na zaplecze i prosiła o łyk wody. Wyglądała na potwornie zmęczoną. W końcu zrobiono jej makijaż i postawiono przed kamerą" - czytamy w artykule.

Jak ustalił portal, po tym, gdy Anna Kryńska zaczęła odpowiadać na pierwsze pytanie dziennikarki, "zaraz poczuła ból, zesztywniała i upadła na ziemię". "Wkrótce wyszło na jaw, że kobieta chorowała od dłuższego czasu, o czym wiedziała Katarzyna Matuszewska (która zorganizowała, według ustaleń Onetu, wywiad z Kryńską). W dniach poprzedzających nagranie stan Anny Kryńskiej był fatalny. Trzy tygodnie wcześniej pod wpływem stresu zasłabła w trakcie spotkania poświęconego reprywatyzacji, w którym uczestniczył Sebastian Kaleta. Trafiła wówczas na oddział intensywnej terapii, dowiedziała się, że musi mieć wszczepiony rozrusznik serca. W domu czekała na wyznaczenie terminu operacji. Jej stan nie pozwalał nawet na samotne wychodzenie do sklepu. Każdy dodatkowy stres stanowił dla niej śmiertelne zagrożenie" - napisał Onet. 

Nowacka: Wszelkie granice zostały zatarte?

Barbara Nowacka (KO) mówiła na konferencji prasowej, że po czwartkowych wydarzeniach w Sejmie i "obrzydliwym i niegodnym zachowaniu polityków PiS", dziś w Onecie czytamy o kampanii, która była prowadzona wobec Rafała Trzaskowskiego przed wyborami samorządowymi w 2018 r. "Kampanii, w której ewidentnie brali udział ludzie powiązani z Ministerstwem Sprawiedliwości, którzy pracowali na rzecz byłego wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, obecnie związani z wiceministrem sprawiedliwości Sebastianem Kaletą" - podkreśliła posłanka.

"Czy tak powinna wyglądać kampania według PiS? Czy pan Joachim Brudziński albo pan Adam Bielan, albo nawet pan Andrzej Duda sądzą, że pękły wszystkie tamy, wszelkie granice zostały zatarte? Czy tak ma wyglądać polityka w 2020 roku, kiedy nasze społeczeństwo żyje strachem o utratę pracy, kiedy ludzie boją się o swoje zdrowie, czy do tego jeszcze potrzebna jest nienawiść i pogarda?" - pytała Nowacka.

"Czy tak pan Duda wyobraża sobie swoją prezydenturę? Czy wyobraża sobie, że ją zdobędzie bez żadnych limitów?" - dopytywała. "Pytamy, czy ludzie, którzy pracowali dla Solvere, będą prowadzić kampanię prezydenta Dudy? Czy prowadzą ją obecnie? Czy tego typu niegodne ataki będą również stosowane w tej kampanii? Jak daleko jeszcze mogą się posunąć nienawistnicy, jak dalece jeszcze PiS zamierza po trupach wręcz iść do władzy" - pytała posłanka.

Kierwiński: Opowieść o kręceniu spotu jest wstrząsająca

Marcin Kierwiński (KO) dopytywał: "Czy jest jakaś granica w tym, do czego można się posunąć, dążąc do władzy absolutnej, której politycy partii rządzącej nie powinni przekraczać?". "Opowieść o kręceniu spotu, który miał uderzać w Rafała Trzaskowskiego, w kampanii w 2018 roku, i który doprowadził do śmierci niewinnej osoby, jest wstrząsająca. Dziś to pytanie publicznie stawiamy: czy te osoby, które uczestniczyły przy tworzeniu tego spotu będą obecne w kampanii prezydenta Andrzeja Dudy, czy są obecne, jest bardzo zasadne" - mówił Kierwiński.

Podkreślił, że KO oczekuje "bardzo jasnej deklaracji, czy te osoby nadal uczestniczą w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy". "Wiemy, że były architektami jego kampanii w 2015, wiemy, że pomagały Patrykowi Jakiemu w roku 2018 i dziś po tym, co przeczytaliśmy w Onecie, pytamy, czy pracują z prezydentem Andrzejem Dudą" - pytał Kierwiński. Jak dodał, "to jest pytanie do rzecznika kampanii Andrzeja Dudy, Adama Bielana, czy będzie korzystał z pomocy tych osób".

Zaznaczył, że jest też pytanie o to, co dzieje się ze sprawą śmierci Anny Kryńskiej. "Czy sprawa jest prowadzona w prokuraturze, czy może po raz kolejny sprawa został zamieciona pod dywan w prokuraturze, bo dotyczy udziału byłego wiceministra sprawiedliwości i obecnego wiceministra sprawiedliwość" - mówił Kierwiński.

Jak dodał, KO stawia te pytania, licząc, że "pan rzecznik Bielan, być może sam prezydent Duda wyjdą i odpowiedzą na nie". "Panie rzeczniku Adamie Bielanie, pani prezydencie Andrzeju Dudo, prosimy o to, żądamy tego, by panowie ustosunkowali się do tych pytań" - oświadczył Kierwiński.

Wiceszef resortu sprawiedliwości komentuje

Do doniesień Onetu odniósł się w piątek w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. 

"Pani Anna Kryńska była wspaniałą osobą, z którą wielokrotnie rozmawiałem przy okazji interwencji dot. sytuacji mieszkańców ul. Poznańskiej 14. Tekst Onetu jest pełen kłamstw i manipulacji. Wygląda jak pisany na zamówienie polityczne w kampanii" - napisał wiceminister sprawiedliwości.

"Onet kłamie, iż podczas jednego z nich (spotkań) zasłabła. W przeciwieństwie do autora 'tekstu' mam na to kilku świadków" - oświadczył Kaleta. Dodał też, że Kryńska wielokrotnie mówiła w mediach o swoich krzywdach. "Jej kłopoty zdrowotne pojawiły się, gdy spotkało ją widmo eksmisji i dewastacja jej mieszkania" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje