Reklama

Reklama

Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta. Nie milkną echa decyzji

"Panią Bojkot zamieniono na fachowca od awarii" - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) odnosząc się do nowego kandydata PO na prezydenta. Zdaniem posła Lewicy Tomasza Treli to będzie trudny czas dla Trzaskowskiego: Kampania i orka w ratuszu, z czegoś trzeba zrezygnować.

Szef PO Borys Budka poinformował w piątek, że zarząd PO wydał jednomyślną rekomendację dla Rafała Trzaskowskiego, jako kandydata na prezydenta Rzeczpospolitej. Wcześniej, dotychczasowa kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska zakomunikowała, że rezygnuje ze startu w tych wyborach.

Do tych informacji odnieśli się w piątek na Twitterze politycy różnych opcji politycznych.

Terlecki: Kabarecik Budki rusza na nowo

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podkreślił, że "Kabarecik Budki rusza na nowo, ale z tymi samymi kukiełkami". "Widownia się rozeszła, więc Panią Bojkot zamieniono na fachowca od awarii" - napisał Terlecki.

Reklama

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił, że frapuje go jak Platforma, która twierdziła, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne dla życia i zdrowia, zamierza teraz zorganizować i wytłumaczyć zbiórkę stu tysięcy podpisów wyborców pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego.

Czarnek: Platforma tonie

Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy kandydowanie Trzaskowskiego na urząd prezydenta jest dużym problemem dla Prawa i Sprawiedliwości, poseł PiS Przemysław Czarnek odparł: "Jeżeli ktoś zna mechanizmy wyborcze, to na pewno wie, że dla nas większym problemem było to, że pani Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka głównej partii opozycyjnej, miała tak fatalne sondaże".

"I dlatego cieszymy się, że będzie teraz kandydat, który może poprawić te sondaże, poprawić bo to przede wszystkim wpływa na kandydatów opozycji" - oświadczył. Przekonywał, że to jest problem dla kandydata Lewicy Roberta Biedronia i jego sztabu, a jeszcze większy problem dla Szymona Hołowni. "Więc z perspektywy naszego kandydata prezydenta Andrzeja Dudy, jeśli w ogóle cokolwiek ma nas obchodzić na opozycji, to bardziej pewna równowaga i konkurencja rzeczywiście pomiędzy kandydatami na opozycji, aniżeli brak tej konkurencji" - dodał.

Jego zdaniem, z pespektywy PO każdy kandydat jest lepszy od Kidawy-Błońskiej, bo - jak mówił - "panowie - a trudno mówić mężczyźni, biorąc pod uwagę sytuację, że pozostawili ją na placu boju - Bartosz Arłukowicz, Adam Szłapka, tak fatalnie poprowadzili tę kampanię wyborczą, że zjechali z 29 procent do 2 procent poparcia w pewnym momencie".

Według posła PiS, Platforma zdaje sobie sprawę, że Trzaskowski nie wygra tych wyborów, a nawet tego nie chce, bo gdyby wygrał, to wtedy premier Mateusz Morawiecki wyznaczyłby komisarza, który zarządzałby Warszawą. "A Platforma Obywatelska i Hanna Gronkiewicz-Waltz mają takie grzechy na sumieniu w Warszawie, że nie mogą sobie pozwolić na to, żeby nie rządzić na razie Warszawą, co zresztą Gronkiewicz Waltz wyraźnie dała do zrozumienia w swoim tłicie ("Nie wolno oddać Warszawy Komisarzowi z PiS. Opamiętajcie się" - napisała w czwartek na TT - przyp. PAP).

Poseł PiS przekonywał, że Trzaskowski "startować może i musi, żeby podnieść sondaże partii i spowodować, żeby PO nie zatopiła się do końca, ale na pewno nie wygra".

"Dlatego Platforma wie, że skoro Trzaskowski na pewno nie wygra, to nie jest z kolei niebezpieczeństwo dla nich, że zostawi Warszawę" - podsumował. Jak dodał, "Platforma tonie w wyniku fatalnej kampanii wyborczej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej".

Kosiniak-Kamysz: Do zobaczenia na kampanijnym szlaku

Lider PSL, kandydat partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował we wpisie Małgorzacie Kidawie-Błońskiej za dobrą rywalizację. "W prezydenckim wyścigu witam Rafała Trzaskowskiego. Do zobaczenia na kampanijnym szlaku" - zaznaczył lider PSL.

Szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia poseł Tomasz Trela (Lewica) nawiązując do tego, że Trzaskowski jest prezydentem Warszawy podkreślił, że "samorząd to odpowiedzialność, a samorząd w czasie kryzysu to wielka odpowiedzialność". "To będzie trudny czas dla Rafała Trzaskowskiego, kampania i orka w warszawskim ratuszu, z czegoś trzeba zrezygnować, inaczej się nie da!" - podkreślił Trela.

Poseł Konfederacji Artur Dziambor napisał: "Doskonała wiadomość! Platforma Obywatelska wybrała kandydata z potencjałem na mocne 12 proc. i to zabrane Hołowni i Biedroniowi. Nic tylko się cieszyć i działać dalej ze zdwojoną siłą!".

Z kolei politycy Koalicji Obywatelskiej podkreślali, że Rafał Trzaskowski będzie doskonałym prezydentem Rzeczpospolitej.

Schetyna: Jestem pewien, że wygra te wybory

Były lider PO Grzegorz Schetyna ocenił, że Trzaskowski to kandydat waleczny i zwycięski. "Ma pełne wsparcie platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej. Jestem pewien, że wygra te wybory i będzie dobrym prezydentem" - podkreślił.

Były premier Donald Tusk wyraził wielkie uznanie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej "za styl i odpowiedzialność", dla Radosława Sikorskiego "za gotowość do walki i lojalność" oraz dla Rafała Trzaskowskiego "za start i nadzieję na zwycięstwo". "Będziemy Cię wszyscy wspierać z całych sił" - podkreślił.

Poseł Marcin Kierwiński (PO) zaznaczył, że zna się z Trzaskowskim wiele lat. "Byłeś świetnym eurodeputowanym, ministrem, posłem. Jesteś doskonałym prezydentem Warszawy. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że będziesz także doskonałym Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej! Gratulacje! Do boju. Wygramy to!" - napisał Kierwiński.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy