Reklama

Reklama

PKW: Kolejne zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych

Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły kolejne trzy zawiadomienia dotyczące utworzenia komitetów wyborczych. Komitety te reprezentują kandydatów Pawła Tanajno, Piotra Wrońskiego i Jana Zbigniewa Potockiego.

PKW zarejestrowała dotąd łącznie 10 komitetów wyborczych: kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza, kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka, prezydenta Andrzeja Dudy, kandydatki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydata Lewicy Roberta Biedronia, publicysty Szymona Hołowni oraz byłego polityka PO Leszka Samborskiego, Stanisława Żółtka, Piotra Stanisława Bakuna, Wojciecha Podjackiego.

PKW przekazała też prokuraturze wykaz podpisów popierających komitet Podjackiego, ponieważ znalazły się w nim dane 65 osób, które od lat nie żyją. Z kolei komitet Mirosława Piotrowskiego został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. PKW otrzymała też wcześniej zgłoszenie o utworzeniu komitetu wyborczego Andrzeja Voigta.

Reklama

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

Co trzeba zrobić by zarejestrować kandydata?

PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia w sprawie utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tak zwaną rejestrację komitetu), albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwać i wydatkować środki.

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów. Jest na to czas do 26 marca.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje