Reklama

Reklama

"Niezależna": O godz. 20 marszałek Sejmu ma wygłosić orędzie

W sobotę (9 maja) o godz. 20 marszałek Sejmu Elżbieta Witek w wystąpieniu transmitowanym przez TVP może podać termin wyborów prezydenckich - dowiedział się nieoficjalnie serwis niezalezna.pl.

Informację o orędziu podała też Informacyjna Agencja Radiowa. 

Z kolei dziennikarz "Rzeczpospolitej" Michał Kolanko podaje na Twitterze, że "nieoficjalnie można usłyszeć, ze nie będzie orędzia Witek".

W sobotę od godz. 15.30 w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej trwała kilkugodzinna narada najważniejszych polityków obozu władzy.

Jak podała "DGP", w PiS poważnie rozważany jest scenariusz przeprowadzenia wyborów prezydenckich 23 maja.

RMF FM donosi z kolei, że bardzo możliwym scenariuszem jest ten, w którym jeszcze dzisiaj w sobotę przez północą - czyli w ostatnim możliwym terminie - marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi, że wybory zostaną przeprowadzone właśnie za dwa tygodnie, w trybie korespondencyjnym. 

Wybory kopertowe

Reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 roku. 

Zgodnie z treścią art. 20 przyjętej ustawy, "Marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Nowy termin wyborów Prezydenta RP określony przez Marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP określonym w Konstytucji RP".

Pierwotnie wybory prezydenckie zaplanowano na 10 maja 2020 r. Zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 128 Konstytucji RP, wybory najpóźniej mogłyby odbyć się 23 maja (zachowując w mocy zapis o 75 dniach przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta RP) - przypomina niezalezna.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy