Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: Adam Bielan rzecznikiem sztabu Andrzeja Dudy

Europoseł Adam Bielan będzie rzecznikiem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Patryk Michalski.

Na stanowisko rzecznika sztabu Dudy wcześniej była typowana Joanna Lichocka. Posłanka została jednak odsunięta na drugi plan po tym, jak pokazała środkowy palec po głosowaniu w sprawie przekazania dwóch miliardów złotych na rządowe media, a nie onkologię - jak chciała opozycja. Według niej nie był to obraźliwy gest, ale te wyjaśnienia nie przekonały władz PiS-u i współpracowników prezydenta.

Reklama

Bielan nie chciał mówić o tym, jak zamierza łączyć pracę w europarlamencie z pracą rzecznika sztabu.

- Podpuszcza mnie pan, panie redaktorze. Wszystko będzie ogłoszone w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Nie komentuję decyzji, które nie zostały jeszcze ogłoszone - stwierdził w rozmowie z Patrykiem Michalskim europoseł.

Reporter RMF FM ustalił jednak nieoficjalnie, że decyzja o wyborze Bielana na szefa sztabu Dudy jest już przesądzona. 

Brudziński szefem sztabu?

Pod koniec stycznia Polska Agencja Prasowa podała, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości oraz Kancelaria Prezydenta ustaliły, że szefem sztabu wyborczego PiS przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi będzie europoseł Joachim Brudziński.

Brudziński ma stać na czele sztabu Andrzeja Dudy razem z Beatą Szydło. Były szef MSWiA ma odpowiadać za kalendarz kandydata, materiały promocyjne i ich dystrybucję oraz struktury terenowe. Natomiast była premier ma kierować zespołem programowo-koncepcyjnym, który będzie odpowiadał za program wyborczy kandydata.

Według ustaleń portalu wPolityce.pl, w sztabie prezydenta ma się znaleźć wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oraz wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker.

Wybory prezydenckie w maju

10 maja Polacy pójdą do urn, by wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. O fotel prezydenta powalczą: Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Piotr Liroy-Marzec oraz Mirosław Piotrowski.

Prezydent RP jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym.

Kandydat na prezydenta musi mieć skończone 35 lat, być obywatelem Polski. Musi mieć też pełnię praw wyborczych - czyli pełną zdolność do czynności prawnych, nie może być osobą ubezwłasnowolnioną lub częściowo ubezwłasnowolnioną. Jedna osoba może być wybrana na prezydenta dwukrotnie.

Osoba ubiegająca się o fotel prezydencki musi również zebrać 100 tys. podpisów osób, które popierają jej kandydaturę.

Prawo wybierania prezydenta ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Patryk Michalski

Nicole Makarewicz

Czytaj na RMF24.pl   

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama