Reklama

Reklama

Janina Ochojska poparła Szymona Hołownię

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, że w składzie jego komitetu jest Janina Ochojska. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej wspierała do tej pory Koalicję Obywatelską, z list Koalicji Europejskiej dostała się do europarlamentu.

Sztabowcy kandydata na prezydenta Szymona Hołowni złożyli w poniedziałek do Państwowej Komisji Wyborczej dokumenty wraz z tysiącem podpisów, konieczne do zarejestrowania jego komitetu wyborczego. 

Podczas konferencji prasowej przed siedzibą PKW w Warszawie, Hołownia poinformował, że pełnomocnikiem wyborczym jego komitetu jest Michał Kobosko, a w jego składzie jest także Janina Ochojska. "Droga Janinko, witamy na pokładzie!" - napisał na Facebooku kandydat na prezydenta. 

Hołownia powiedział, że trwa ogólnopolska zbiórka co najmniej 100 tys. podpisów poparcia. Jak dodał, w poniedziałek od rana zbierał podpisy we wschodniej części województwa mazowieckiego. "To jest wspaniały czas, jeżeli chodzi o czucie demokracji, można się spotkać z ludźmi, porozmawiać i posłuchać - zaznaczył.

Reklama

Hołownia o zmianach w sądownictwie

Pytany o swój "plan na praworządność i zmiany w wymiarze sprawiedliwości", Hołownia podkreślił, że jest on szczegółowo opracowany - jeżeli chodzi o Trybunał Konstytucyjny, KRS, nominacje sędziowskie, a także zmiany zmierzające do uproszczenia procedur sądowych. Odnosząc się do obecnej sytuacji w sądownictwie, Hołownia ocenił, że konflikt i chaos pogłębiają się, a jedynym wyjściem jest "wyjście polityczne". "A ono jest niemożliwe bez zmiany prezydenta" - przekonywał.

Kandydat na prezydenta podkreślił, że "wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy". "Polscy obywatele potrzebują najzwyczajniej w świecie tego, żeby mieć łatwiejszy i prostszy dostęp do sądu" - ocenił.

Utworzenie komitetu wyborczego

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu) albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwać i wydatkować środki.

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać minimum 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje