Reklama

Reklama

Gdzie wybory tylko korespondencyjne? Łukasz Szumowski przekaże w piątek rekomendacje dla PKW

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekaże w piątek (19 czerwca) swoje rekomendacje dotyczące tego, gdzie, z uwagi na sytuację epidemiczną, wybory mogą odbyć się tylko w formie korespondencyjnej - przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że jeszcze w piątek odbędzie się posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej, podczas którego zostanie zaopiniowany wniosek ministra zdrowia.

"Dziś minister przedstawi rekomendację co do możliwości wprowadzenia obowiązkowego głosowania w gminach, w których standardowa forma głosowania mogłaby doprowadzić do wzrostu zachorowań. Decyzja zapadnie na podstawie analizy dotychczasowej zapadalności i transmisji wirusa oraz predykcji na najbliższe dni" - powiedział PAP rzecznik resortu zdrowia.

PKW ma czas do 21 czerwca

Przepisy stanowią, że do 21 czerwca PKW może, na wniosek ministra zdrowia, wydać uchwałę zarządzającą, że na ternie danej gminy lub jej części głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie, jeśli doszło tam do znaczącego pogorszenia się sytuacji epidemicznej.

Reklama

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7-21. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. 

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama