Reklama

Reklama

Czy Rafał Trzaskowski powinien zostać w PO? Sondaż dla RMF i "DGP"

Rafał Trzaskowski powinien nadal działać w Platformie Obywatelskiej - tak uważa ponad 47 procent Polaków, pytanych w najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Blisko 42 procent jest natomiast zdania, że wiceszef PO i niedawny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta powinien założyć nowy ruch bądź ugrupowanie polityczne.

W badaniu zapytano Polaków o to, jak powinny wyglądać najbliższe polityczne kroki Rafała Trzaskowskiego.

Jak wskazał sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", niemal co drugi ankietowany uważa, że Trzaskowski powinien nadal działać w Platformie Obywatelskiej: taką odpowiedź wybrało 47,1 procent respondentów.

41,8 procent jest natomiast zdania, że niedawny kandydat na prezydenta powinien założyć nowy ruch bądź ugrupowanie polityczne.

Odpowiedź "Trudno powiedzieć" wskazało 11,1 procent ankietowanych.

Mężczyźni i respondenci poniżej 40. roku życia radzą Trzaskowskiemu pozostać w Platformie

Z badania wynika, że kobiety i mężczyźni znacząco różnią się w ocenie tego, jaką polityczną drogę powinien wybrać prezydent Warszawy.

Reklama

56 procent kobiet uważa, że Trzaskowski powinien zdecydować się na nowy ruch lub ugrupowanie. Wśród mężczyzn 53 procent uznało, że powinien pozostać w Platformie.

Tę ostatnią opcję - pozostanie w Platformie - wskazywali również w większości badani poniżej 40. roku życia: 66 procent ankietowanych w wieku 18-29 lat i 59 procent respondentów w wieku 30-39 lat.

Pytani w wieku 50-59 lat opowiedzieli się w większości - mowa o 51 procent - za założeniem przez Trzaskowskiego nowego ruchu lub partii.

W pozostałych grupach wiekowych obie opcje zyskiwały zbliżone poparcie.

Pozostanie w Platformie podpowiadają Trzaskowskiemu wyborcy PiS i PSL

Ciekawie prezentują się wyniki sondażu, jeśli zwrócimy uwagę na polityczne sympatie respondentów.

Zdania, że Rafał Trzaskowski powinien nadal działać w Platformie Obywatelskiej, jest 52 procent wyborców Prawa i Sprawiedliwości/Zjednoczonej Prawicy i aż 82 procent tych, którzy w wyborach do Sejmu z października 2019 poparli PSL-Kukiz'15.

Większość wyborców Koalicji Obywatelskiej - 63 procent - uważa z kolei, że Trzaskowski powinien zdecydować się na założenie nowego ruchu bądź ugrupowania.

Jeszcze liczniej poparli tę opcję sympatycy Lewicy: wskazało ją 71 procent z nich.

Założenie nowego ruchu lub ugrupowania podpowiada wiceszefowi Platformy również większość - 57 procent - zwolenników Konfederacji.

Co również ciekawe, na czele nowej formacji widzi Rafała Trzaskowskiego większość - po 54 procent - tych, którzy w pierwszej turze wyborów prezydenckich 28 czerwca zagłosowali właśnie na niego lub na szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Pozostanie w Platformie podpowiada natomiast Trzaskowskiemu 67 procent wyborców Roberta Biedronia, 61 procent wyborców Szymona Hołowni i 54 procent zwolenników Krzysztofa Bosaka.

Wśród wyborców Andrzeja Dudy 48 procent wskazało, że Rafał Trzaskowski powinien nadal działać w Platformie, a 28 procent, że powinien stanąć na czele nowego ruchu bądź ugrupowania.

Edyta Bieńczak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy