Reklama

Reklama

Borys Budka dla "GW": Prezydent powinien być samodzielny i ważyć słowa

"Wybory prezydenckie są kluczowe. Jeśli opozycja będzie miała prezydenta i Senat, wtedy wszystko się odwróci" - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przewodniczący PO Borys Budka. Jak dodaje, prezydent powinien być samodzielny i ważyć słowa. W rozmowie z dziennikiem Budka zdradził też przebieg rozmowy z prezydentem na temat ustawy dyscyplinującej sędziów.

Budka pytany, czy spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustaw sądowych miało sens odparł: "Nie. Poszedłem tam z szacunku dla urzędu, a nie dla osoby. Żeby jasno przedstawić nasze oczekiwania i dać mu projekt ustawy o KRS, która jest w Senacie - pokazać rozwiązanie. A o 'ustawie kagańcowej' mówiłem: 'Stawiasz weto, ale masz, Andrzej, gotowy projekt ustawy'. Jesteśmy na 'ty', ale to prezydent pierwszy tak się do mnie zwrócił. Potem było już ostro, chociaż kulturalnie. Powiedziałem: 'Przecież stałeś się zastępcą Ziobry. Andrzej, ty zacznij być prezydentem. Obiecałeś, że Ziobro nie będzie miał takiej władzy". A on swoje. Grzecznie się rozstaliśmy" - relacjonował Budka w weekendowym wydaniu "Gazety Wyborczej".

Reklama

Jak podkreślił, prezydenta Dudę zna prywatnie. "Na początku mojej pierwszej kadencji w Sejmie byliśmy razem w komisji ustawodawczej. Czasem rozmawialiśmy przy kawie. Bardzo grzeczny. Złożył mi gratulacje, gdy zostałem ministrem sprawiedliwości, a ja jemu, gdy został prezydentem. Jeszcze przez dwa lata wysyłaliśmy sobie SMS-y z życzeniami na święta, potem nasze drogi się rozeszły. Miał szansę być prezydentem ponad podziałami. Ale nie jest" - dodał szef PO.

Dopytywany, czy prezydent powinien być bardzo grzeczny, Budka odparł, że powinien być samodzielny i ważyć słowa. "Można być stanowczym, wyrażać swoje poglądy, ale nie obrażając innych. Atakowanie sędziów nie przystoi głowie państwa. Obserwując zachowania prezydenta, to, jak łatwo wpada w niczym niepowodowaną agresję, sądzę, że źle znosi tę prezydenturę" - ocenił.

Konflikt z Grzegorzem Schetyną?

Budka w wywiadzie zapewnia, że nie są z byłym szefem PO Grzegorzem Schetyną skonfliktowani. "Pogratulował mi i powiedział, że jest do mojej dyspozycji" - powiedział. 

Dodał, że po wyborze na szefa PO otrzymał SMS-a od byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Co z listami poparcia do KRS?

Przewodniczący PO dopytywany, gdzie mogą być listy poparcia członków KRS, odparł: "Musiał je mieć Ziobro. Twierdzi, że już odesłał do Sejmu, czyli powinny być w Kancelarii Sejmu".

Przyznał, że nie ma żadnych relacji ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro. "Mam nadzieję, że kiedyś zniknie z polityki. Jest emanacją tego, co najgorsze. Według mnie, tylko z osobistej zemsty walczy z wymiarem sprawiedliwości" - powiedział Budka.

Na pytanie, czy Ziobro buduje teraz armię, powiedział: "Zmierza po władzę. Chce być po Kaczyńskim przywódcą tamtego obozu, dlatego tak nie podoba mu się premier Morawiecki, bo wyrósł mu rywal. Jeżeli Andrzej Duda przegra wybory prezydenckie, to na pewno przegrają też parlamentarne. Wtedy dojdzie do pęknięcia, a kolejnym kandydatem na prezydenta tej części obozu będzie w 2025 r. Ziobro".

Budka pytany co się stanie, jeśli Ziobro doprowadzi do wymiany sędziów, podkreślił: "Będzie kilka politycznych procesów, które będą ostrzeżeniem". Dopytywany, kto będzie sądzony ocenił, że "może być każdy". "Ale Kaczyński najbardziej chce się zemścić na Tusku. Chodzi o pokaz siły władzy. Dlatego te wybory prezydenckie są kluczowe. Jeśli opozycja będzie miała prezydenta i Senat, wtedy wszystko się odwróci" - dodał polityk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje