Reklama

Reklama

Borys Budka dla "GW": Nasz plan to umowa z Gowinem i wybory za rok

Potrzebuję większości w Sejmie i zrobię wszystko, by ją zbudować. Chcemy odrzucenia ustawy o głosowaniu korespondencyjnym i przyjęcia rozwiązań, gwarantujących wybory za rok – powiedział we wtorek "Gazecie Wyborczej" lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Pytany, "czy ma pomysł, jak przekonać Jarosława Kaczyńskiego, żeby nie robić wyborów prezydenckich w maju, chociaż to jest dla niego optymalny termin", Budka odparł, że będzie przekonywał każdego rozsądnego polityka. 

"Jarosław Kaczyński wie, że prezydent bez legitymizacji to wielki problem. Dla niego i dla Polski. Wybory mogą być nieuznane" - ocenił.

"Wiem też, że mogę liczyć na rozsądek naszych przyjaciół z opozycji oraz - mam taką nadzieję - na rozsądek Jarosława Gowina. Potrzebuję większości w Sejmie i zrobię wszystko, by ją zbudować" - stwierdził.

Reklama

Budka: Większość parlamentarna bez Kaczyńskiego 


Większość - jak wyjaśnił - potrzeba jest do przyjęcia rozwiązań, które będą gwarantowały, że wybory odbędą się w sposób uczciwy, bezpieczny dopiero za rok.

"Nasza propozycja to 16 maja 2021 r. Trzeba się przygotować, żeby wybory były uczciwe i bezpieczne. Warto wprowadzić tryb mieszany, czyli zapisać możliwość głosowania korespondencyjnego i osobistego oddania głosu. I dodatkowo przez internet, jeśli przez rok udałoby się przygotować bezpieczną infrastrukturę" - powiedział.

"Opinie ekspertów są jednoznaczne, że w maju 2020 r. nie da się przeprowadzić bezpiecznych i uczciwych wyborów. Przez rok Andrzej Duda nadal będzie prezydentem. Jasno stanowi o tym polska konstytucja, że w razie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej kadencja prezydenta zostaje odpowiednio przedłużona" - wskazał.

Uwagę, że Jarosław Kaczyński nie chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, Budka skomentował, że "można zbudować większość parlamentarną bez Kaczyńskiego". Pytany, ilu potrzebuje głosów, stwierdził, że pięciu - od posłów Jarosława Gowina. 

Nie musisz wychodzić z domu, aby poznawać nowych ludzi. Wejdź na czat

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy