Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Sondaż dla "Rzeczpospolitej": Będzie druga tura

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w niedzielę, mogłoby dojść do drugiej tury - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". Bronisław Komorowski wciąż ma jednak sporą przewagę.

Tak jak w badaniu IBRiS dla PiS sprzed dwóch tygodni urzędującego prezydenta popiera 49 proc. respondentów. Nie zmieniło się też poparcie kandydata PiS Andrzeja Dudy, na którego wskazuje 26 proc. badanych.

Reklama

Trzecia wciąż jest kandydatka SLD Magdalena Ogórek z poparciem na poziomie 4 proc. (spadek o 1 punkt). Po 3 proc. mają Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz i Adam Jarubas z PSL. Lider partii KORWiN i ludowiec zyskali po jednym punkcie. Janusz Palikot (Twój Ruch) może liczyć na 2-procentowe poparcie. Kandydaci z 1-procentowym poparciem to Wanda Nowicka (Unia Pracy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy) i Anna Grodzka (Zieloni).

8 proc. badanych wciąż jeszcze nie wie, kogo poprze.

Dr hab. Rafał Chwedoruk zauważa, że to, czy dojdzie do drugiej tury, zależy od poparcia, jakie uzyskają inni niż walczący o dogrywkę kandydaci. "Na tym etapie nie ma większego znaczenia, czy Duda dostanie 20 czy 30 proc. głosów. PiS mógłby mówić o sukcesie wyłącznie, jeśli doszłoby do drugiej tury" - mówi "Rzeczpospolitej".

Odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? Jakie jest Twoje zdanie?

Zdaniem szefa instytutu IBRiS Marcina Dumy rozkręcająca się kampania wyborcza jeszcze nie przedarła się do masowej świadomości. "Kampania rozpala komentatorów, ale wielu ludzi jeszcze nie zauważyło, że ona się już toczy" - ocenia. Jego zdaniem do właściwego starcia sztaby Dudy i Komorowskiego wystartują z dobrych pozycji. "Duda pokazał się jako poważny kandydat, ale starcie ustawione jako odwieczna rywalizacja PO i PiS osłabia innych rywali, którzy mogliby Komorowskiemu odbierać głosy" - ocenia.

Więcej na ten temat - na stronach "Rzeczpospolitej"

Dowiedz się więcej na temat: wybory prezydenckie 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy