Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Wybory 2015: Bronisław Komorowski

Poniżej prezentujemy sylwetkę kandydata. Prezydent poinformował nas, że nie bierze udziału w żadnej debacie przed I turą wyborów.

O Bronisławie Komorowskim

Bronisław Maria Komorowski urodził się 4 czerwca 1952 roku w Obornikach Śląskich. Aktualny prezydent Polski ubiega się o reelekcję. W wyborach startuje jako kandydat bezpartyjny, popierany przez Platformę Obywatelską.

Przez wiele lat związany z ruchem harcerskim. W trakcie studiów na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego był instruktorem harcerskim w Szczepie 208 WDHiZ im. Batalionu "Parasol" w hufcu Mokotów. To w harcerstwie poznał swoją przyszłą żonę Annę.

Wieloletni działacz opozycji antykomunistycznej. W wiecach organizowanych po wydarzeniach marcowych brał udział już jako licealista. W polityce od kilku dekad. Był m.in. parlamentarzystą, Ministrem Obrony Narodowej i Marszałkiem Sejmu.

Reklama

Po katastrofie smoleńskiej i śmierci Lecha Kaczyńskiego - zgodnie z art. 131 Konstytucji RP - wykonywał obowiązki prezydenta (był Marszałkiem Sejmu). Pełnoprawnym prezydentem został w lipcu 2010 roku. Został głową państwa po pokonaniu w drugiej turze wyborów Jarosława Kaczyńskiego.

5 lutego br. ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich. Dzień później poparcia urzędującej głowie państwa udzieliła Platforma Obywatelska.

W wyborach prezydent postawił na hasło "wybierz zgodę i bezpieczeństwo". W jego programie znalazło się sześć głównych postulatów: bezpieczeństwo, rodzina, dialog, gospodarka, dobre prawo i duma z polski.

- Podczas gdy inni politycy od lat prowadzili jałowe spory, ja w pierwszej kadencji zrealizowałem program "dobry klimat dla rodziny". Wprowadziliśmy kartę dużej rodziny, ulgi podatkowe dla rodzin wychowujących dzieci i roczny urlop rodzicielski. Teraz czas zająć się problemami młodego pokolenia. Czas na dobry start dla młodych. Przyzwoitą pracę, szansę na własne mieszkanie i wsparcie młodego biznesu - zapowiedział prezydent Komorowski w jednym ze spotów wyborczych.

Bronisław i Anna Komorowscy (z domu Dembowska) mają pięcioro dorosłych dzieci: Zofię, Tadeusza, Marię, Piotra i Elżbietę. Od lat prezydent jest pasjonatem myślistwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy