Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Wybory 2015: Polonia głosowała dzień wcześniej

Polacy z Chicago oraz ci, którzy mieszkają na przedmieściach tej amerykańskiej metropolii, dzień wcześniej niż w Polsce, głosowali w wyborach prezydenckich.

Do wyborów prezydenckich w okręgu Konsulatu Generalnego RP w Chicago, obejmującego 13 stanów, zarejestrowało się 11 462 osób. Na terenie tego okręgu utworzono sześć komisji wyborczych, wszystkie na terenie miasta Chicago.

W siedzibie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce na północnym zachodzie Chicago, gdzie mieszka dużo Polaków, po raz pierwszy stworzono punkt do głosowania. - Przed wejściem do budynku postawiliśmy dużą biało-czerwoną flagę, żeby ludzie wiedzieli, że tutaj odbywają się polskie wybory - powiedziała PAP Michalina Maliszewska przewodnicząca komisji wyborczej nr 170.

Reklama

- Na 1 313 osób zarejestrowanych w naszej komisji około 200 już zagłosowało do godz. 10 rano (czasu lokalnego). Po rozpoczęciu głosowania o godz. 7 mieliśmy kolejkę ludzi, a teraz po kilkadziesiąt osób głosuje w ciągu godziny. Myślę, że do godz. 21 (czasu lokalnego), do kiedy będziemy mieli otwarte, wszystkie osoby, które są tu zarejestrowane zagłosują - powiedziała Maliszewka. Dodała, że nie było żadnych incydentów.

Pozostałe komisje wyborcze w Chicago mieszczą się: w Konsulacie Generalnym RP, Domu Podhalan, w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, w polskiej szkole im. Kościuszki i w budynku przy Bazylice Św. Jacka.

Mieszkający w USA od 1973 roku Stanisław Muczyński w rozmowie z PAP przyznaje, że mimo tylu lat poza krajem zawsze głosuje w polskich wyborach. - Czuję się Polakiem i dla mnie to patriotyczny obowiązek, ale nie wszyscy idą głosować. Może oni nie mają zamiaru wrócić do Polski, może chcą tu zostać, ale ja może wrócę, więc chcę mieć wpływ na to się tam dzieje - tłumaczy Muczyński.

Zdaniem pani Wiesławy, mieszkającej od 10 lat w Chicago, dużo osób nie głosuje, ponieważ nie ma aktualnych polskich paszportów. - Gdyby nie było tego wymogu, na pewno więcej osób zagłosowałoby - mówi.

Obywatele RP przebywający za granicą mogą wziąć udział w głosowaniu, jeżeli mają ważny polski paszport, ukończone 18 lat oraz zarejestrują się u konsula właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy.

Amerykańskie media o głosowaniu Polaków

- W Konsulacie Generalnym RP w Chicago, w komisji nr 166, zarejestrowało się 1 072 wyborców, z których 702 zgłosiło chęć wzięcia udziału w głosowaniu korespondencyjnym, do czego placówka konsularna w Chicago zachęcała wyborców ze wszystkich 13 stanów, które obejmuje jej okręg - poinformował PAP konsul Konrad Zieliński.

Okręg w Chicago obejmuje stany: Arkansas, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Luizjana, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa, Wisconsin. W Stanach Zjednoczonych polskie wybory odbywają się w czterech okręgach konsularnych: Chicago, Nowy Jork, Waszyngton i Los Angeles.

Fakt, że Polacy  mieszkający w Chicago w sobotę głosują w wyborach prezydenta RP, odnotowały lokalne amerykańskie media, które m.in. zwracały uwagę na to, że o urząd prezydenta w Polsce stara się aż 11 kandydatów. Publiczne radio WBEZ nadało poświęconą temu audycję z zaproszonymi gośćmi, w której m.in. przybliżono sylwetki kandydatów. Na stronach internetowych chicagowskich portali informacyjnych można zobaczyć też zdjęcia plakatów wyborczych rozwieszone w dzielnicach, gdzie mieszka Polonia.

Frekwencja w Polsce

Do godz. 17.00 swój głos w wyborach prezydenckich oddało 34,41 proc. uprawnionych. 

W miastach powyżej 250 tys. ludności najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie, gdzie na 1 334 492 uprawnionych do głosowania wydano 542 769 karty. To oznacza, że frekwencja wyniosła 40,67 proc. 

Najniższą frekwencję odnotowano w Bydgoszczy - 35,48 proc. 

W Krakowie do godz. 17 zagłosowało 38,25 proc. uprawnionych do głosowania, w Poznaniu - 37,79 proc., we Wrocławiu - 36,74, w Łodzi - 36,45. 

W Polsce lokalne wyborcze zostały otwarte o godz. 7.00. Głosowanie zakończyło o godz. 21.00. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy