Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Kolejna wpadka Komorowskiego. Chce zadać w referendum nieaktualne pytanie

Walczący o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski zaliczył kolejną poważną wpadkę w kampanii wyborczej. W zapowiedzianym na 6 września referendum, które ma się odbyć z inicjatywy Komorowskiego, jedno z pytań będzie już nieaktualne. Chodzi o kwestię rozstrzygania sporów na korzyść podatnika.

Prezydent chciał zapytać Polaków m.in. o to, czy chcą zasady rozstrzygania sporów na korzyść podatnika. Problem w tym, że w najbliższy wtorek rząd planuje przyjąć nową ordynację podatkową, w której będzie ona zapisana.

Reklama

Sztabowcy Bronisława Komorowskiego są w kropce i nie potrafią powiedzieć, co zamierzają robić dalej. Mówią jedynie, że pan prezydent cieszy się, iż jego propozycja jest wcielana w życie. Brzmi to zabawnie, ale problem jest poważny.

Raz zarządzonego referendum nie można odwołać. Nie można także zmienić sformułowanego wcześniej pytania. W polskim prawie nie ma przepisów, które by to dopuszczały. Tym samym, w ogniu walki o utracone poparcie prezydent planuje nam na wrzesień referendum, w którym będziemy głosować nad sprawą przesądzoną kilka miesięcy wcześniej.

Dziś nad prezydenckim wnioskiem o referendum mają dyskutować senackie komisje. By uniknąć absurdalnej sytuacji we wrześniu powinny one odrzucić wniosek prezydenta i poprosić, by Bronisław Komorowski napisał wniosek od nowa, ograniczając się do pytań o zmianę zasad finansowania partii i wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

Nowelizacja ordynacji podatkowej

Zasadę rozstrzygania wszelkich wątpliwości na korzyść podatnika, czyli in dubio pro tributario przewiduje przygotowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja Ordynacji Podatkowej. Z oficjalnego, ogłoszonego dziś planu prac Rady Ministrów wynika, że rząd rozpatrzy ją we wtorek, 19 maja.

Wygląda na to, że rząd wciąż nie konsultuje z się z Pałacem Prezydenckim.

(mn)

Krzysztof Berenda

CZYTAJ TAKŻE NA RMF24.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje