Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Jarubas: Polska armia powinna być wzmocniona

Kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas wskazywał dziś w Płocku, że konieczne jest wzmocnienie potencjału obronnego Polski.

Kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas wskazywał dziś w Płocku, że konieczne jest wzmocnienie  potencjału obronnego Polski.

- Potrzebę budowania systemu bezpieczeństwa, wzmacniania potencjału obronnego naszego kraju uznaję za podstawowy priorytet mojej prezydentury - powiedział Jarubas. Jego zdaniem, polska armia powinna być wzmocniona m.in. poprzez zwiększenie liczby "żołnierzy pod bronią", a uzbrojenie dla niej powinno być zamawiane w polskich fabrykach.

Nawiązując do niedawnego konwoju wojsk USA przejeżdżającego przez kilka polskich województw w drodze z państw nadbałtyckich do baz w Niemczech, kandydat ludowców na prezydenta podkreślił, iż "trzeba zrobić dzisiaj wszystko, aby te bazy, te wojska pozostały tutaj w Polsce, żebyśmy zwłaszcza w Polsce wschodniej mieli zlokalizowany ten element, który w sposób znaczący może podnieść bezpieczeństwo naszego kraju".

Reklama

Ponadto Jarubas uważa, że powinny zostać wprowadzone rozwiązania prawne stwarzające preferencyjne warunki zakupu ziemi przez polskich rolników w perspektywie kończącego się w 2016 r. okresu ochronnego na sprzedaż gruntów dla cudzoziemców. - Parlament powinien przyjąć regulacje, które dadzą mocne preferencje dla polskich rolników zamieszkujących w tych gminach, gdzie ziemia będzie sprzedawana - ocenił.

"Polska ziemia powinna należeć do polskich rolników"

Zaznaczył, iż rozwiązania te powinny dotyczyć nie tylko gruntów z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych, ale także ziemi "z obrotu pomiędzy rolnikami". - Polska ziemia powinna należeć do polskich rolników - oświadczył Jarubas. Jego zdaniem, do polskiej konstytucji powinien zostać wpisany zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych.

Według niego potrzebne jest również wprowadzenie "uproszczeń prawa gospodarczego" oraz ulg podatkowych i innych udogodnień, które z jednej strony powstrzymają wyjazdy z Polski, zwłaszcza ludzi młodych, a z drugiej zachęcą do powrotu tych, którzy w ostatnich latach wyemigrowali z kraju.

"To jest dzisiaj zadanie dla prezydenta"

- To jest dzisiaj zadanie dla prezydenta, dla struktur państwowych, aby te warunki poprawić, aby przynajmniej część tych ludzi, którzy przecież nie z miłości do podróżowania wyjechali z Polski, żeby chcieli tutaj wrócić, a ci którzy myślą o wyjeździe, nie chcieli wyjeżdżać. To ważne wyzwanie dla polskiej gospodarki dla polskiego społeczeństwa - podkreślił Jarubas.

Kandydat PSL na prezydenta ocenił, że konieczne jest dokończenie reformy samorządowej, głównie w zakresie finansów. - Dzisiaj potrzebujemy większej elastyczności dla samorządów przy kształtowaniu budżetów, określaniu wskaźnika zadłużenia. Potrzebujemy poszukania nowej formuły finansów, zbudowania nowego systemu finansów samorządowych - powiedział Jarubas.

Dodał, że wypracowanie nowych rozwiązań w kwestii finansów samorządów jest szczególne istotne w kontekście nowego unijnego budżetu na l. 2014-20, w ramach którego rozpoczną się wkrótce pierwsze konkursy na dofinansowywanie lokalnych inwestycji. Jarubas podkreślił, że "prezydent może być i powinien być aktywnym mecenasem ustawodawstwa na rzecz samorządów", które - jak ocenił - udowodniły, że są prawdziwymi gospodarzami kraju, wykorzystując szanse jakie daje Unia Europejska.

Podając przykład samorządów Jarubas zaapelował jednocześnie o jedność działań na rzecz rozwoju Polski. - Mam wrażenie, że dwie zwaśnione najsilniej partie, PiS i Platforma, wykopały już bardzo głęboko rowy podziałów. Ten konflikt służy tym partiom, one nie zamierzają go kończyć, ale nie służy Polsce. Potrzeba budowania jedności, polskiej wspólnoty, wspólnego działania. Mamy te doświadczenia bardzo mocno wyrastające z przestrzeni samorządowych - oświadczył kandydat PSL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy