Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Duda: Władza musi dostrzec, że emigracja młodych to też problem ekonomiczny

W Chojnicach kandydat PiS Andrzej Duda. Deklarował stworzenie paktu na rzecz wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia.

Na spotkaniu z mieszkańcami Chojnic Duda mówił, że w błędzie są ci, którzy twierdzą, że prezydent niewiele może. Podkreślił społeczną siłę mandatu prezydenta RP, który jest wybierany w wyborach powszechnych.

Przekonywał, że osoba piastująca funkcję prezydenta powinna podchodzić do swego mandatu tak, "jakby wszyscy go wybrali". - Powinien w każdym dniu swojej pracy dla społeczeństwa i dla Polski uważać naród polski za jedność, bez podziałów, zjednoczony pod naszymi, biało-czerwonymi barwami - mówił Duda.

Jak dodał, "dziś, po latach dzielenia na takich, na innych, bardzo tej wspólnoty potrzebujemy, ona jest niezbędna, aby naprawić Polskę, żeby wprowadzić dobre zmiany, których wszyscy potrzebujemy (...) a przede wszystkim ludzie młodzi, bo to oni mają tworzyć przyszłe pokolenia".

Reklama

Podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy odwiedził prawie wszystkie zakątki Polski - ponad 240 powiatów, miast powiatowych i odbył ponad 250 spotkań. Jak mówił, na podstawie tych podróży i rozmów z ludźmi wie, jak wielkim problemem jest kwestia emigracji młodych, "którzy mówią: nie widzimy dla siebie tutaj żadnej możliwości rozwojowej, nie ma pracy, nie ma godnej płacy nawet, jeśli jest praca".

"To może doprowadzić nasz kraj do katastrofy"

- Jeśli nie przyjdzie wreszcie władza, która dostrzeże ten problem jako problem społeczny o charakterze ekonomicznym, chcę to mocno podkreślić: o charakterze ekonomicznym - to może to doprowadzić nasz kraj do katastrofy - przekonywał kandydat PiS. Według niego obecny rząd i prezydent nie dostrzegają jednak tego problemu.

Duda przekonywał, że konieczne jest też odbudowanie nowoczesnego przemysłu tak, by Polska konkurowała z gospodarkami Zachodniej Europy jakością i wydajnością, a nie tylko niskimi kosztami pracy.

Przekonywał też, że konieczne są zmiany systemu podatkowego. "Moja propozycja, do szybkiej realizacji, podniesienie kwoty wolnej od podatku co najmniej do 8 tys. zł jeszcze w tym roku, tak by to mogło zacząć działać od 1 stycznia 2015 roku" - powiedział Duda.

Ponadto zdaniem Dudy trzeba też obniżyć podatki dla mikroprzedsiębiorców, łącząc to z programem na rzecz zatrudnienia. Jak wyjaśnił, chodzi o to, by mikroprzedsiębiorca, który zatrudnia przynajmniej trzy osoby, płacił podatek 15-procentowy.

- Trzeba stworzyć pakt dla wzrostu wynagrodzeń i pakt dla zatrudniania. Rząd powinien się tym zająć. Mam nadzieję, że tak będzie już niedługo, już na jesieni, po wyborach parlamentarnych - powiedział Duda. Zadeklarował, że pracę nad tymi kwestiami chce jednak zacząć już wcześniej jako prezydent.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy