Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Anna Grodzka kandydatką na prezydenta Polski?

Anna Grodzka rozważa start w wyborach prezydenckich, posłanka otrzymała rekomendację Partii Zielonych - donosi "Gazeta Wyborcza". Dziennik informuje, że Zieloni i dziesięć organizacji lewicowych planują wystawić własnego kandydata.

Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Partii Zieloni, mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że jej ugrupowanie planuje przeprowadzić prawybory. Kandydata na prezydenta Polski, spośród 3-4 osób, mają wybrać internauci.

Reklama

Wśród nich prawdopodobnie będzie Anna Grodzka. Posłanka potwierdza, że otrzymała rekomendację, jednak zastrzega, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Grzybek zdradza także, że propozycję otrzymał Ryszard Kalisz. Były polityk SLD ma czas na złożenie deklaracji do 31 stycznia.

Zieloni i organizacje lewicowe chcą zgłosić swojego przedstawiciela do udziału w majowych wyborach prezydenckich, bo jak tłumaczą, na razie nie ma kandydata, który spełniałby ich oczekiwania. Mówią, że Janusz Palikot to nie jest dobry wybór, bo - ich zdaniem - Twój Ruch nie jest partią lewicową. Dodają, że zaufania nie budzi także Magdalena Ogórek, kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wybory 10 maja?

W najbliższą środę marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosi datę wyborów prezydenckich. W ostatnich dniach najczęściej wymienianą przez polityków PO datą wyborów, był 10 maja.

Kodeks wyborczy określa, że marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta, czyli w tym wypadku w okresie od 6 stycznia do 6 lutego 2015 r. Prezydent Bronisław Komorowski został zaprzysiężony 6 sierpnia 2010 r.; jego pięcioletnia kadencja upływa więc 6 sierpnia 2015 r.

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta; w grę wchodzą więc trzy niedziele: 3, 10 i 17 maja, kiedy musi się odbyć pierwsza tura wyborów.

Czytaj więcej na stronie "Gazety Wyborczej"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne