Reklama

Reklama

Wybory prezydenckie 2015

Andrzej Duda: Polska potrzebuje nowej konstytucji

Andrzej Duda - kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - powiedział w niedzielę w Zakopanem, że Polsce potrzebna jest nowa konstytucja. Jego zdaniem powinna ona m.in. akcentować suwerenność, gwarantować prawa obywatelskie i wzmacniać elementy demokratyczne, w tym proces wyborczy.

"Chciałbym podjąć się zadania tworzenia nowej konstytucji. Chciałbym, aby Polska zyskała ustawę zasadniczą na miarę Konstytucji 3 maja, na miarę wielkiej przyszłości naszego państwa" - mówił Duda podczas konferencji prasowej. 

Reklama

Kandydat PiS zwrócił uwagę, że konstytucję z 1997 r. tworzyło pokolenie wychowane w czasach, kiedy Polska nie była państwem suwerennym i znajdowała się "w radzieckiej strefie wpływów". "Obecnie do życia politycznego wchodzą ludzie, którzy w czasach komunistycznych byli dziećmi i patrzą na świat innymi oczami niż ich ojcowie i dziadkowie" - mówił Duda. 

Zwrócił uwagę, że obecna konstytucja powstała w czasach, kiedy nie byliśmy członkiem UE oraz NATO. Jego zdaniem nowa konstytucja powinna tą kwestię uwzględniać.

Wzmocnienie procesu wyborczego

"Należy w konstytucji bardziej gwarantować i akcentować naszą suwerenność. Dzisiaj, kiedy czas się zmienia, (...) jest konieczność wzmocnienia tych podstawowych gwarancji. Powinny być wzmocnione elementy demokratyczne poprzez wzmocnienie procesu wyborczego, aby była pewność uczciwego przeprowadzenia wyborów" - mówił kandydat PiS na prezydenta. 

Zdaniem Dudy, konstytucja powinna silniej gwarantować podstawowe prawa obywatelskie. "Każdy z mocy konstytucji może zorganizować zgromadzenie publiczne i w nim uczestniczyć, ale nie ma już zapisu o udostępnieniu obiektów publicznych na odbycie takiego zgromadzenia. Nie powinno się zdarzać odmawianie udostępnienia takich obiektów" - mówił.

"Prawo do ochrony socjalnej oraz do zabezpieczenia emerytalnego musi być gwarantowane. Konstytucja mówi o tym, ale jakie to są gwarancje jeżeli zwykła większość parlamentarna może zmienić uwarunkowania emerytalne" - pytał Duda.

Referendum obywatelskie

Duda zaproponował, aby w nowej konstytucji znalazł się zapis o możliwości przeprowadzenia referendum obywatelskiego, jeżeli pod wnioskiem o jego przeprowadzenie podpisze się milion osób. Duda chciałby też, aby obywatelskie projekty ustaw trafiały do Sejmu, jeżeli jeden proc. obywateli uprawnionych do głosowania podpisze się pod takim projektem. "W Sejmie muszą się odbyć co najmniej dwa czytania takiego projektu, aby komisje się nad nim pochyliły" - mówił Duda. 

Kandydat podkreślił, że wiele zwyczajów sejmowych jest obecnie łamanych, co uniemożliwia opozycji wykonywania przypisanej jej roli. "Jedną z propozycji, którą chciałbym zgłosić do przyszłej konstytucji jest uprawnienie lidera opozycji do zabierania głosu w Sejmie bezpośrednio po premierze" - powiedział.

Duda mówił także o konieczność wprowadzenia do Senatu Polonii.

Zdaniem Dudy konstytucja powinna rozstrzygnąć relację pomiędzy prezydentem a rządem, oraz wyjaśnić kompetencje prezydenta i premiera. Kandydat zaznaczył także, że do konstytucji należy wpisać prokuraturę "w takim kształcie, który nie prowadzi do patologii w jej funkcjonowaniu, a tak się dzieje dzisiaj".

Nowa konstytucja zdaniem Dudy, powinna także gwarantować ochronę lasów państwowych, z zakazem ich prywatyzacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje