Reklama

Reklama

Rafał Chwedoruk komentuje sondaż dla Interii: W zasadzie PiS mógłby nic nie robić

Według sondażu przeprowadzonego dla Interii, większość Polaków uważa, że najlepszą kampanię wyborczą prowadzi Prawo i Sprawiedliwość. - W zasadzie PiS mógłby nic nie robić, a i tak kampania tej partii byłaby wysoko oceniana przez część wyborców. Natomiast w przypadku PO jest odwrotnie: jakiekolwiek obietnice ta partia by nie złożyła, na ich odbiór ma wpływ osiem lat rządów - mówi Interii Rafała Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem PiS zbiera owoce zrealizowanych obietnic.

Według Rafała Chwedoruka, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, o dużej przewadze PiS przesądza skala obietnic i to, co ta partia zrealizowała, jeśli chodzi o politykę społeczną. - Większość Polaków uważa, że tym właśnie powinni zajmować się politycy przede wszystkim: polityką społeczno-gospodarczą. Tymczasem żyjemy w czasach, kiedy politycy często przyznają się do niemocy. Tłumaczą, że na wprowadzenie ich pomysłów w życie nie pozwalają im traktaty europejskie, sytuacja gospodarcza czy budżet. PiS zrealizował swoje kluczowe obietnice i przez to stał się bardziej wiarygodny - mówi Rafał Chwedoruk.

Reklama

W ciągu ostatnich lat każda kampania wyborcza była festiwalem obietnic, ale potem wiele z nich nie było realizowanych. - PiS to zmienił. Wprowadził w życie m.in. 500 plus, co jest ważne nie tylko dla elektoratu tej partii. Teraz więc PiS zbiera tego owoce. W zasadzie mógłby nic nie rozbić, a i tak kampania tej partii byłaby wysoko oceniana przez część wyborców. Natomiast w przypadku PO jest odwrotnie: jakiekolwiek obietnice ta partia by nie złożyła, na ich odbiór ma wpływ osiem lat rządów - uważa politolog.

Jego zdaniem niskie wyniki KO są także pokłosiem rozpadu i konfliktów wewnątrz Koalicji Europejskiej. - Czego by PO nie zrobiła to i tak wyborcy o tym pamiętają. Poza tym w trakcie tej kampanii nastąpił duży zwrot personalny: Małgorzata Kidawa-Błońska została kandydatką na premiera. Wyborcy mogą sobie pomyśleć, że skoro dokonano tak dużej zmiany, to coś musiało być nie tak, że w ten sposób opozycja przyznała się do błędu - tłumaczy Rafał Chwedoruk.

Nie dziwią go niskie wyniki innych komitetów. - Ich krąg oddziaływania jest znacznie mniejszy, a ich kampania jest niewidoczna - zauważa politolog. 

Który komitet prowadzi najlepszą kampanię

W sondażu zapytaliśmy Polaków, który komitet ich zdaniem prowadzi najlepszą kampanię wyborczą.

57,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Prawo i Sprawiedliwość. Reszta została daleko w tyle:

4,8 proc. badanych odparło, że najlepszą kampanię prowadzi Koalicja Obywatelska, 3,5 proc., że Lewica, tyle samo wskazało Polskie Stronnictwo Ludowe. Według 1,3 proc. badanych najlepszą kampanię ma Konfederacja. 25,2 proc. Polaków nie ma zdania w tej sprawie, a 4,6 ankietowanych odpowiedziało "żaden".

Badanie zrealizowane zostało metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 21-22 września 2019 r. na próbie 18+, reprezentatywnej dla ogółu Polaków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy