Reklama

Reklama

Zmarł kandydat Samoobrony na senatora Andrzej Chmielewski

Zmarł kandydat na senatora z okręgu nr 59 Andrzej Chmielewski - poinformowała partia Samoobrona, która wystawiała byłego samorządowca, w przeszłości m.in. wicemarszałka województwa podlaskiego. Według Kodeksu wyborczego, do piętnastu dni przed wyborami komitet może wystawić innego kandydata.

O śmierci augustowianina, 59-letniego Andrzeja Chmielewskiego, poinformował w komunikacie przewodniczący partii i Związku Zawodowego Rolników Samoobrona Lech Kuropatwiński. Złożył kondolencje bliskim zmarłego.

Chmielewski był wiceprzewodniczącym ZZR Samoobrona. W przeszłości był radnym województwa podlaskiego, a w latach 2006-2007 - wicemarszałkiem tego regionu. Wcześniej aktywnie zabiegał w komitecie społecznym o budowę obwodnicy Augustowa, organizował protesty mieszkańców. 

W jesiennych wyborach parlamentarnych ubiegał się o mandat senatorski z okręgu nr 59, obejmującego zachodnią i północną część woj. podlaskiego, w tym miasta Łomżę i Suwałki.

Reklama

Wstrzymano drukowanie kart do głosowania

W związku z informacjami o śmierci kandydata na senatora, delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku wstrzymała drukowanie kart do głosowania w okręgu nr 59 do Senatu. Na razie informację o śmierci kandydata ma z mediów, czeka na potwierdzenie komitetu.

Dyrektor tej delegatury Marek Rybnik przypomniał, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, zgłaszający ma możliwość zgłoszenia nowego kandydata, najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów. Oznacza to, że do najbliższej soboty, 28 września, Komitet Wyborczy Samoobrona może to zrobić.

Zgłoszenie takiego kandydata nie wymaga kolejnej zbiórki co najmniej 2 tys. podpisów, co jest konieczne przy zgłaszaniu kandydatów na senatora.

Po śmierci Andrzeja Chmielewskiego, o mandat senatorski w okręgu nr 59 ubiegają się: Zenon Białobrzeski (PSL), Kornel Morawiecki (PiS) i Janusz Wasilewski (Kukiz'15 do Senatu).

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama