Reklama

Reklama

Witold Zembaczyński pozwał w trybie wyborczym Janusza Kowalskiego z PiS

Poseł Witold Zembaczyński w poniedziałek złożył w Sądzie Okręgowym w Opolu pozew w trybie wyborczym przeciwko kandydatowi PiS Januszowi Kowalskiemu w związku z wypowiedziami pozwanego na temat upadłości prowadzonego kiedyś przez polityka Nowoczesnej biznesu. Zembaczyński domaga się przeprosin w mediach i wpłaty na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sprawa dotyczy naleśnikarni, którą w przeszłości prowadził Zembaczyński. "Prowadziłem rentowny biznes, który przynosił zyski. Sprzedałem go innemu przedsiębiorcy, gdy podjąłem decyzję o zmianie życiowych priorytetów" - powiedział Zembaczyński na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Przyznał, że informacja o rzekomej plajcie jego biznesu znalazła się w artykule opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" kilka lat temu, jednak podkreślił, że wielokrotnie i publicznie ją prostował. Zembaczyński stwierdził, że rozpowszechnianie tej informacji w trakcie kampanii przez Kowalskiego uznaje za "przejaw celowego szyderstwa" pod nie tylko pod jego adresem, ale i setek tysięcy małych przedsiębiorców w Polsce.

Reklama

Zembaczyński powiedział, że w pozwie domaga się "zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, przeprosin w mediach i trzech tysięcy złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy".

"Trzech tysięcy - to jest dwanaście setnych punktu procentowego tego, co Janusz Kowalski zarobił według portalu OKO.press dzięki 'dobrej zmianie' przez ostatnie lata, a mówi się o kwocie 2,34 mln złotych" - powiedział Zembaczyński.

Kowalski startujący w wyborach z trzeciego miejsca opolskiej listy PiS, były wiceprezydent Opola i były członek zarządów PGNiG i PWPW, został wymieniony w publikacji portalu poświęconej osobom związanym z PiS zasiadającym we władzach spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa.

Kowalski: Od teraz będę o nim mówił "król naleśników"

Kowalski na poniedziałkowej konferencji prasowej, zorganizowanej już po konferencji Zembaczyńskiego, przeprosił polityka Nowoczesnej.

"Przepraszam cię Witoldzie za to, że zaufałem 'Gazecie Wyborczej', która pisała o tym, że twój biznes - naleśnikarnia nie wypalił. Bardzo cię za to Witoldzie przepraszam" - powiedział Kowalski.

Jak dodał, od tej pory nie będzie o Zembaczyński mówił inaczej, jak "król naleśników". Jednocześnie wyraził nadzieję, że Zembaczyński przyjmie jego zaproszenie do debaty na tematy istotne dla województwa opolskiego, czego - podkreślił Kowalki - do tej pory konsekwentnie odmawiał.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym sprawy w trybie wyborczym są rozpatrywane w ciągu 24 godzin w trybie nieprocesowym. Na postanowienie Sądu Okręgowego przysługuje zażalenie do sądu apelacyjnego, który także ma 24 godziny na podjęcie ostatecznej decyzji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje