Reklama

Reklama

Schetyna: Znaleźliśmy nową formułę politycznej ekspresji

- Idziemy jako Koalicja Obywatelska, ale nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę. (...) Znaleźliśmy nową formułę politycznej ekspresji - powiedział Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej, podczas której przedstawia, w jakiej formule opozycja pójdzie do wyborów parlamentarnych.

- Koalicja Obywatelska to PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska. Dzisiaj otwieramy tę koalicję - zapowiedział szef Platformy.

- Chcemy koalicji demokratów i patriotów. Zaprosimy na listy samorządowców - dodał. Jak wyjaśnił, 20 proc. miejsc na listach otrzymają ludzie opozycji obywatelskiej i organizacji pozarządowych, którzy dotychczas nie uczestniczyli w polityce parlamentarnej. - Będziemy tworzyć wspólne listy do Senatu, ale także trzy miejsca: piąte, dziesiąte i ostatnie, przeznaczymy na wskazania samorządowców - przekazał Schetyna.

- Formuła partyjna została zakończona decyzją PSL. To jest nasza odpowiedź na nową jakość życia polskiej polityki - dodał.

Reklama

Bez SLD, listy 26 lipca

Z informacji przekazanych przez Schetynę wynika, że na listach opozycji nie będzie kandydatów SLD. - Przekazałem już tę informację Włodzimierzowi Czarzastemu - powiedział.

Listy Koalicji Obywatelskiej wyborcy mają poznać 26 lipca. Podstawą programową ma być zaprezentowany przez Schetynę w sobotę "sześciopak", który zostanie "uszczegółowiony".

Podczas konferencji Schetyna wielokrotnie podkreślił, że nie będzie tworzył koalicji partyjnej. - Chcemy wygrać z PiS, ale nie idziemy w partyjne układanki - powiedział.

Dopytywany o konkretne nazwiska kandydatów, unikał odpowiedzi.

Zapytany, na jaki rezultat liczy jego ugrupowanie, powiedział, że satysfakcjonujący będzie wynik powyżej 38 proc.

Jak do Senatu?

Schetyna pytany o wybory do Senatu, gdzie są okręgi jednomandatowe oraz o ewentualną współpracę z PSL w tej sprawie, odparł: "Rozmawialiśmy o tym wcześniej, wierzymy, ja wierzę w to, żeby reprezentacja poszczególnych komitetów wyborczych opozycji była komplementarna, żeby nie walczyć ze sobą".

Jak zapewnił, "jesteśmy w stanie znaleźć taką formułę, w której będziemy mogli popierać swoich kandydatów, nie wystawiając ze swojego komitetu kandydata przeciwko komitetowi zaprzyjaźnionemu". - To jest bardzo ważne, i też tego wyborcy oczekują - podkreślił.

Dopytywany, czy w tej sprawie będą jeszcze dyskusje z PSL i z innymi partiami opozycyjnymi, Schetyna powiedział: "Rozmawialiśmy - zakładając wariant niepójścia razem. Uważam, że ważne jest, żebyśmy w Senacie nie poszli przeciwko sobie, i zrobię wszystko, żeby tak się stało".

Co zrobi SLD?

Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty na razie odmawia komentarza. Jak przekazał Interii, więcej na temat wyborów i formuły przedstawionej przez Grzegorza Schetynę powie na konferencji prasowej o godz. 12:30.

Kilka dni temu polityk zapowiedział, że jeżeli projekt koalicji z PO zostanie "rozbity przez ludzi nierozsądnych", w czwartek wskaże winnych i zacznie tworzyć blok lewicowy. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Wcześniejsze zapowiedzi

Start w formule Koalicji Obywatelskiej (wspólnie z Nowoczesną i Inicjatywą Polska Barbary Nowackiej) ogłosił już w zeszły piątek podczas Forum Programowego w Warszawie lider Platformy Grzegorz Schetyna. Spekulowano, że w czwartek zarząd Platformy potwierdzi tę decyzję.

Z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed kilkoma dniami ogłosił, że ludowcy idą do wyborów samodzielnie jako PSL - Koalicja Polska. Od polityków Platformy i Sojuszu można usłyszeć, że rozmowy liderów obu ugrupowań utknęły w martwym punkcie i rozbijają się o kształt list wyborczych.

Data wyborów

Prezydent nie podał jeszcze daty wyborów parlamentarnych. Wiadomo natomiast, że muszą się one odbyć między 13 października z 10 listopada. Wybierzemy wówczas 460 posłów i 100 senatorów.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zaprezentował "jedynki" Zjednoczonej Prawicy do wyborów parlamentarnych

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy