Reklama

Reklama

PKW sprawdza podpisy pod listami komitetów wyborczych. Nieprawidłowości

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przekazała, że Państwowa Komisja Wyborcza poleciła okręgowym komisjom wyborczym weryfikację podpisów wszystkich komitetów wyborczych. ​Proces rejestracji list wyborczych do Sejmu i kandydatów do Senatu zakończy się w przyszłym tygodniu.

O północy z wtorku na środę okręgowe komisje wyborcze zakończyły przyjmowanie zgłoszeń list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Proces rejestracji list zakończy się w przyszłym tygodniu - poinformowała PKW. Również w przyszłym tygodniu - w piątek 13 września - odbędzie się w PKW losowanie numerów list.

Komisje sprawdzają teraz, czy listy w przypadku wyborów do Sejmu są poparte przynajmniej 5 tys. podpisów wyborców z danego okręgu wyborczego, natomiast zgłoszenia kandydata na senatora - 2 tys. podpisów.

Ponadto, sprawdzane jest, czy na listach w wyborach do Sejmu jest co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn oraz czy wszyscy kandydaci spełniają kryterium wieku. Kandydatem na posła może być tylko obywatel polski posiadający czynne prawo wyborcze, który najpóźniej w dniu wyborów osiągnął wiek 21 lat. W przypadku kandydata na senatora minimalnym wymaganym wiekiem jest 30 lat.

Reklama

Kandydować nie mogą m.in. osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dotychczas pięć komitetów wyborczych - Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Konfederacja Wolność i Niepodległość, PiS, PSL i Sojusz Lewicy Demokratycznej zarejestrowało listy co najmniej w połowie okręgów wyborczych, co oznacza - zgodnie z Kodeksem wyborczym - że mogą wystawić kandydatów do Sejmu w całej Polsce.

Nieprawidłowości w dwóch komitetach

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, że PKW zaleciła ponowną weryfikację wykazów podpisów pod kandydaturami komitetów Skuteczni Piotra Liroya-Marca oraz Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że Państwowa Komisja Wyborcza poprosiła komisje o weryfikację podpisów wszystkich komitetów wyborczych. "Nie tylko komitetów: Skuteczni Piotra Liroya-Marca oraz Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy. Taka informacja nie poszła, poszła informacja o weryfikacji wszystkich komitetów" - powiedziała Pietrzak.

"Ze zwrotnych informacji wiemy, że dotychczas komisje wyłapały nieprawidłowości dotyczące komitetów: Skuteczni Piotra Liroya-Marca oraz Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy" - przekazała szefowa KBW. Jak wskazywała, stwierdzono, że Skuteczni zgłosili w Tarnowie trzech nieistniejących kandydatów. Z kolei Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy w kilku okręgach do list załączyła wykazy podpisów z osobami zmarłymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL