Reklama

Reklama

PiS przedstawiło "piątkę dla zdrowia"

Podczas konwencji wyborczej w Opolu Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło "piątkę dla zdrowia". Wśród propozycji znalazły się: wzrost nakładów, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard złotych na najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie.

W sobotę po godz. 11 w Opolu rozpoczęła się konwencja tematyczna PiS, poświęcona służbie zdrowia.

Reklama

"My mamy wizję państwa, nie z dykty, nie państwa teoretycznego, nie państwa, które ma ciągłą niemożność. My chcemy państwa silnego, państwa sprawczego, państwa, które się opiekuje i dba o godność każdego człowieka, nie tylko tego z dużych ośrodków i wielkich miast, ale z małych miejscowości, średnich miast i z każdej wsi" - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Dla nas państwo nie może być bezdusznym aparatem. (...) Państwo ma być oparte o wartości, o rodzinę. (...) Jesteśmy wiarygodni, realizowaliśmy to, co deklarowaliśmy" - podkreślał.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Morawiecki: Wydamy na zdrowie prawie dwa razy więcej

"Podjęliśmy decyzję, bardzo odważną, przesunięcia znacznej części środków budżetowych w kierunku 6 proc. wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB. Oznacza to, że w sześciolatce 2018-2024 wydamy prawie dwa razy więcej niż w sześciolatce 2008-2014" - powiedział w sobotę w Opolu premier Mateusz Morawiecki.

"Prawie dwa razy więcej, prawie o 100 proc. więcej na służbę zdrowia, niż w czasach Platformy. Oczywiście rozumiem, że był wzrost PKB, była jakaś inflacja, ale daleko nieporównywalna do wysiłków wzrostu finansowania na różne cele, niż te które pokazuje" - dodał.

Premier podkreślił, że podjęte zostały działania dotyczące personelu medycznego - m.in. lekarzy, także lekarzy-rezydentów i pielęgniarek.

"To pierwszy rok, w którym więcej osób odebrało prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki, niż zakończyło z dyplomem studia czy podyplomowe, czy magisterskie. Ten zawód na powrót staje się atrakcyjny, a to szalenie ważne" - wskazał Morawiecki.

2 mld zł na fundusz modernizacji szpitali

Premier zapowiedział przeznaczenie 2 mld zł na fundusz modernizacji szpitali, "odnowienie bazy transportowej", jeśli chodzi m.in. o karetki.

Morawiecki zapowiedział też budowę "najnowocześniejszego centrum onkologicznego w Polsce, ale chyba można powiedzieć, że i w Europie Środkowej". Podkreślał, że "mamy rzeczywiście znakomitych lekarzy, coraz lepszy sprzęt i te elementy rzeczywiście zostaną sprzęgnięte razem z programem badawczym, rozwojowym, wdrożeniowym, klinicznym"

"A więc ta nowoczesność i te odnowione szpitale powiatowe, jednocześnie z odnowioną bazą transportową i najwyższym standardem jakości leczenia w tych obszarach, w których mamy najwięcej zgonów w Polsce czyli kardiologia, onkologia - są naszą nie tylko obietnicą, ale poczyniliśmy tu znaczące zmiany" - twierdził premier.

"I w kolejnych latach, jeśli wyborcy nam zaufają 13 października, dokonamy skokowej, jakościowej różnicy w tym obszarze. Wszystkie te horyzonty składają się na jeden cel: lepsze zdrowie Polaków - starszych, młodszych, niemowląt, Polaków w wieku dorosłym, młodzieży i dzieci" - powiedział szef rządu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy