Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: Będzie koalicja Wiosny, SLD i Razem

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna Roberta Biedronia i Razem zadeklarowały chęć utworzenia wspólnego lewicowego bloku na jesienne wybory parlamentarne – wynika z nieoficjalnych informacji dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego. To reakcja na dzisiejsze stanowisko PO.

SLD zapowiedziało na dziś na godz. 12:30 konferencję prasową. O tej samej porze z dziennikarzami ma się spotkać przewodniczący Wiosny Robert Biedroń.

Reklama

Z kolei Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem, zapowiedział dziś na Twitterze, że "to będzie ciekawy dzień". W południe polityk przekazał na antenie TOK FM, że dziś wieczorem spotka się z Czarzastym i Biedroniem. - Nie jest tajemnicą, bo mówimy o tym od wielu miesięcy mówimy, że chcemy jednej lewicowej listy na lewo od PO - powiedział.

Polskiej Agencji Prasowej przekazał natomiast, że ogłoszenie ostatecznych decyzji w tej sprawie to "kwestia dni".

Dopytywany, czy lewicowe listy wystawi komitet koalicyjny, nowa "parasolowa" partia, komitet wyborczy wyborców albo czy możliwy jest start z listy jednego z ugrupowań biorących udział w negocjacjach, Zandberg powiedział, że przedmiotem rozmów są różne rozwiązania. Zaznaczył, że sam - mimo podwyższonego, ośmioprocentowego progu wyborczego - nie obawia się koalicji. "Z badań społecznych bardzo jasno wynika, że ta koalicja ma na starcie 13 do 15 proc. poparcia" - argumentował.

Pytany, czy nie powinien podziękować Grzegorzowi Schetynie za to, że decyzją o starcie bez SLD zwiększył szanse na powstanie lewicowej koalicji, odparł: "Ja mogę podziękować Grzegorzowi Schetynie, że dzisiaj tak pięknie się przedstawił przed milionami radiosłuchaczy. Przez ostatnie lata Schetyna oszukiwał miliony Polek i Polaków mówiąc, że jego celem jest zbudowanie zjednoczonej opozycji. Okazało się, że miał tylko i wyłącznie jeden cel: osłabić i oszukać wszystkich innych na opozycji i zająć na kolejne cztery lata wymarzoną, bezpieczną pozycję lidera opozycji".

Koalicja Obywatelska bez SLD


Grzegorz Schetyna powiedział dziś, że Koalicja Obywatelska, czyli PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska, nie będą zawiązywać porozumień na poziomie partyjnym, a poszerzą swoje szeregi o pojedynczych polityków, samorządowców i działaczy, którzy "podzielają ich światopogląd i pomysł na Polskę". Więcej tutaj.

Tym samym odrzucono koalicję z SLD. Kilka dni temu Włodzimierz Czarzasty zapowiadał, że jeśli taką decyzję podejmie Grzegorz Schetyna, Sojusz zacznie tworzyć blok lewicowy. Więcej tutaj.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje