Reklama

Reklama

"Na listach PSL nie będzie spadochroniarzy"

Poseł PSL Piotr Zgorzelski oraz samorządowcy z regionu znajdą się na liście kandydatów PSL - Koalicji Polskiej w wyborach do Sejmu w okręgu nr 16 – Płock. Prawdopodobnie kandydatem ludowców w okręgu płockim w wyborach do Senatu będzie b. premier Waldemar Pawlak.

O dotychczasowych ustaleniach, dotyczących kandydatów PSL w okręgu płockim w nadchodzących wyborach parlamentarnych poinformował w środę PAP poseł Zgorzelski, odpowiedzialny za kształtowanie list wyborczych tej partii.

Jak zaznaczył, o nazwiskach, które znajdą się ostatecznie na listach PSL, w tym o ich liderach w poszczególnych okręgach, dyskutować będzie w czwartek Naczelny Komitet Wykonawczy ugrupowania. "Zatwierdzi on co najmniej pierwsze miejsca na listach" - stwierdził Zgorzelski.

Pytany o kandydatów PSL w okręgu płockim w jesiennych wyborach parlamentarnych, Zgorzelski powiedział: "Pewnie żadna to niespodzianka, że będę to ja. Z pewnością będą też nasi młodzi radni wojewódzcy, Adam Orliński i Konrad Wojnarowski. Będzie także były starosta przasnyski Zenon Szczepankowski". I dodał: "Najprawdopodobniej, ale jeszcze ze słowem najprawdopodobniej, do Senatu wystartuje Waldemar Pawlak".

Reklama

Zgorzelski podkreślił, że kandydaci PSL na nadchodzące wybory parlamentarne to przede wszystkim osoby związane z danym regionem. "Tym się różnimy od innych, że nasi kandydaci są 'stąd', ze swego środowiska. Na listach PSL nie było, nie ma i nie będzie 'spadochroniarzy', jak na innych listach, którzy przyjeżdżają tylko wywiesić bilbordy, a później nie mają za wiele wspólnego ze swoim okręgiem" - podkreślił.

PSL zapowiedziało samodzielny start w nadchodzących wyborach parlamentarnych pod szyldem PSL - Koalicja Polska. Zgorzelski pytany ostatnio, kto tworzy Koalicję Polską odparł, że są to różne konserwatywne środowiska. "Stronnictwo Demokratyczne, Unia Europejskich Demokratów, jesteśmy po dobrych rozmowach ze Stronnictwem Pracy, stowarzyszenia, związki pracodawców, związki zawodowe i tak dalej, i tak dalej. Tak naprawdę jest tego bardzo dużo" - zaznaczył poseł ludowców.

"Będziemy popierać Waldemara Pawlaka"

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i szef PO w tym regionie przyznał niedawno, że w wyborach do Senatu w okręgu płockim Koalicja Obywatelska chciałaby, aby wszystkie ugrupowania opozycyjne poparły jednego kandydata. "Na pewno nie będziemy wystawiać kontrkandydata" - zapowiedział, pytany o decyzje, gdyby na start w wyborach do Senatu zdecydował się Waldemar Pawlak z PSL. "Dla mnie jest oczywiste, że powinien być jeden kandydat. Jeśli na poziomie krajowym dojdzie do porozumienia, że ma być to Waldemar Pawlak, to będziemy popierać Waldemara Pawlaka" - zadeklarował.

"Mam nadzieję, że na poziomie krajowym dojdzie tutaj do porozumienia, że będzie jeden kandydat opozycyjny, bo tylko wtedy ma on rzeczywiście realne szanse na powalczenie z kandydatem obecnie rządzącej partii" - powiedział wówczas Nowakowski.

Pawlak wypowiadając się w Polsat News w połowie lipca na temat rywalizacji wyborczej największych ugrupowań politycznych w Polsce, pytany czy wróci do polityki, nie wykluczył, że być może wystartuje w wyborach do Senatu. Zaprzeczył natomiast, że będzie ubiegał się ponownie o stanowisko prezesa PSL.

Współtworzony przez Lewicę Razem, SLD i Wiosnę blok Lewicy zaproponował w poniedziałek Pakt Senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Rozwiązanie takie popiera PSL. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje