Reklama

Reklama

Lewica proponuje Pakt Senacki. Odpowiedź PO i PSL

Lewica zaproponowała w poniedziałek Pakt Senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Liderzy SLD, Lewicy Razem i Wiosny Roberta Biedronia proponują spotkania w tej sprawie m.in. szefowi PO i prezesowi PSL.

W poniedziałek podczas wspólnej konferencji prasowej liderzy Lewicy Włodzimierz Czarzasty (SLD), Adrian Zandberg (Razem) i Robert Biedroń (Wiosna) przedstawili list, który został skierowany do szefa PO Grzegorza Schetyny, prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, przewodniczącej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer oraz prezesa Związku Miast Polskich Zygmunta Frankiewicza.

"Ostatnie cztery lata pokazały, jak niebezpieczne jest oddanie pełni władzy w Sejmie, Senacie i Pałacu Prezydenckim w ręce jednej partii. Silna demokracja potrzebuje równowagi. Każda władza musi być poddana kontroli, inaczej przeradza się w dyktat siły. Parlament, w którym rządzący nie muszą się liczyć z opozycją, zmienia się we własną parodię" - podkreślono w liście, który odczytał Czarzasty.

Reklama

"Chcemy zabezpieczyć Polskę przed powtórką ostatnich czterech lat. Dlatego proponujemy wszystkim siłom opozycyjnym i obywatelskim przyjęcie Paktu Senackiego. Chcemy, żeby partie opozycyjne nie wystawiały przeciwko sobie kandydatów w senackich okręgach jednomandatowych" - napisali politycy Lewicy. "Jesteśmy różni, mamy różne poglądy i różne wizje Polski. Łączy nas, jak wierzymy, przekonanie, że absolutna władza jednej partii jest złem. Przyjęcie Paktu Senackiego zapewni demokratyczną różnorodność wyższej izby parlamentu" - ocenili. "Zwracamy się do Państwa z propozycją rozpoczęcia w tym tygodniu rozmów nad Paktem Senackim" - napisali liderzy SLD, Razem i Wiosny.

Czarzasty podkreślił, że spotkania miałyby się odbywać bez żadnych warunków wstępnych. "Jesteśmy gotowi jako Lewica wystawić w 100 okręgach senackich swoich kandydatów, ale wiemy, że jeżeli zrobi to Lewica, jeżeli zrobi to PSL, jeżeli zrobi to Koalicja Obywatelska, efekt będzie taki, że głosy ludzi myślących o przyszłości naszego kraju, rozproszą się i w tym momencie będą wybierani kandydaci siły rządzącej w tej chwili" - powiedział szef Sojuszu.

Apel do opozycji

Zaapelował też do liderów opozycji, aby wstrzymali się z ogłaszaniem nazwisk kandydatów do Senatu do momentu spotkania i do momentu przyjęcia ustaleń. "Jeżeli te ustalenia nie będą miały miejsca, jeżeli spotkanie nie nastąpi, a my dzisiaj będziemy się kontaktowali ze wszystkimi osobami, które wyczytałem, albo każda partia będzie oddzielnie zgłaszała swoje kandydatki i kandydatów na senatorów, to uważamy, że bitwa ta zanim się rozpocznie może być przegrana" - dodał Czarzasty. "Lewica nie powstała po to, żeby przegrywać. Lewica również chce współpracy w tym względzie" - zaznaczył.

Swój apel wystosował też Robert Biedroń. "Dzisiaj jesteśmy tutaj, żeby zaapelować do wszystkich Polek i Polaków, a szczególnie tych, którzy będą w nadchodzących wyborach prowadzili kampanię wyborczą, do tych wszystkich, którzy widzieli obrazki z Białegostoku i ostatnia zajścia podczas marszu w Białymstoku, którzy pamiętają śmierć Pawła Adamowicza, którzy pamiętają przemoc, o której każdego dnia możemy czytać, słyszeć i oglądać w mediach, żebyśmy na czas kampanii wyborczej odłożyli tę przemoc, odłożyli, nienawiść i podziały i zaczęli rozmawiać ze sobą" - mówił lider Wiosny.

Jak dodał, szczególnie na opozycji potrzebny jest dialog. "Ten pakt, Pakt Senacki jest zaproszeniem do dialogu. Mamy nadzieję, że te zaproszenie zostanie przyjęte przez naszych przyjaciół i przyjaciółki po demokratycznej stronie, że znajdziemy wspólny mianownik. Nie może to być wojna podjazdowa, nie może to być wojna, w której będą straty po jednej czy po drugiej stronie, że będziemy się przeciągać w jedną czy drugą stronę" - podkreślił Biedroń.

"Ważne, żeby dzisiaj to, co stworzyliśmy, te bloki, które pójdą po opozycyjnej stronie, żeby szły pod mianownikiem wartości i programu, żebyśmy nie tworzyli niepotrzebnych konfliktów, bo my na opozycji dobrze wiemy czym jest przemoc, czym jest dyskryminacja, czym są kłótnie i to do niczego dobrego nie prowadzi, wiemy, kto z tego się cieszy, wiemy, kto tylko czeka na takie momenty" - powiedział. "My dzisiaj wyciągamy rękę, przepraszamy i prosimy o wybaczenia, jeśli popełniliśmy jakieś błędy, powiedzieliśmy o jedno słowo za dużo, ale apelujemy o to, żeby ta kampania była prowadzona w sposób fair, bo my lubimy grać fair, chcemy grać fair na opozycji i w polskiej polityce" - podkreślił.

Adrian Zandberg dodał, że na opozycji są oczywiste różnice. "Jest jasne, że nie pokochamy się i nie rzucimy się sobie w ramiona z Grzegorzem Schetyną, ale ordynacja wyborcza do Senatu stawia bardzo praktyczne wyzwanie - jeżeli Pakt Senacki, który proponujemy, nie zostanie przyjęty, to nadzwyczajniej świecie będzie to oznaczało zwycięstwo partii rządzącej na taką skalę, która dziś wielu wydaje się niewyobrażalna" - ocenił. "Mam nadzieję, że znajdziemy po stronie konserwatystów, po stronie liberałów odwagę do tego, żeby usiąść do tych rozmów" - zaznaczył szef Lewicy Razem. 

PO zadowolona z propozycji

Grabiec pytany w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, czy PO przystąpi do rozmów w sprawie przyjęcia Paktu Senackiego powiedział, że Platformę bardzo cieszy ta deklaracja liderów partii lewicowych. "Platforma Obywatelska deklarowała już po wyborach do Parlamentu Europejskiego, że musimy pracować nad jak najszerszą koalicją na listach do Sejmu i również nad współpracą, jeśli chodzi o listy do Senatu" - podkreślił rzecznik PO.

Jak zaznaczył, jeśli chodzi o listy do Sejmu to "decyzje poszczególnych partii sprawiły, że Koalicja Obywatelska idzie w ramach tej koalicji w dotychczasowym składzie do wyborów". "Natomiast oczywiście otwarta jest możliwość budowania poparcia dla kandydatów opozycyjnych w taki sposób, by nawzajem nie odbierali sobie głosów" - podkreślił Grabiec.

"To jest propozycja wielokrotnie ponawiana przez lidera PO Grzegorza Schetynę. Dobrze byłoby gdyby w tych rozmowach uczestniczyli również liderzy Lewicowi. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i trzeba tak uzgodnić tę mapę kandydatów w okręgach senackich, żeby nawzajem sobie nie wchodzić w drogę. Może się zdarzyć tak, że swoich kandydatów będą chciały zgłosić partie lewicowe, PSL, Koalicja Obywatelska będą jeszcze być może kandydaci społeczni i trzeba wspólnie usiąść i zastanowić się, który z tych kandydatów ma największe szanse wygrać wybory w danym okręgu i to powinno być naczelne kryterium decydujące o tym, kto zostanie ostatecznie zgłoszony" - mówił rzecznik Platformy.

"My takie rozmowy uważamy za jak najbardziej naturalne, co więcej z tego, co wiem takie rozmowy się toczą. Tak więc tę deklarację ze strony liderów Lewicy witamy z zadowoleniem" - podkreślił Grabiec.

PSL: Mówiliśmy o takim rozwiązaniu w lutym

"Dokładnie 23 lutego br. po raz pierwszy o porozumienie w sprawie kandydatów do Senatu mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz; cieszę się, że pomysł spodobał się Lewicy" - skomentował z kolei rzecznik Stronnictwa Jakub Stefaniak pytany o propozycję liderów Lewicy zawarcia Paktu Senackiego.

"Rozumiem, że po pięciu miesiącach pomysł spodobał się Lewicy - bardzo dobrze" - podkreślił rzecznik ludowców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje