Reklama

Reklama

Leszek Miller: Żałuję, że Moniki Jaruzelskiej nie ma na liście lewicy

"Bardzo żałuję, że to Anna Maria Żukowska jest na liście lewicy, a Moniki Jaruzelskiej nie ma, mimo że stołeczne struktury SLD rekomendowały Jaruzelską" - ocenił w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były premier Leszek Miller. Pytana o tę wypowiedź Żukowska stwierdziła w rozmowie z portalem TVP.info: "Nie jest tajemnicą, że jestem jego osobistym wrogiem".

Lewica zaprezentowała we wtorek swoją warszawską listę. Otwierają ją: lider Lewicy Razem Adrian Zandberg, "dwójką" jest rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska, a zamyka listę były poseł SLD Piotr Gadzinowski.

Komentarz do wypowiedzi Żukowskiej

Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska w piątkowym programie TVP Info powiedziała, że jeśli rzeczywiście Donald Tusk i Ewa Kopacz wiedzieli o lukach w VAT i nie przeprowadzili działań, to jest to powód do postawienia ich przed Trybunałem Stanu. W sobotę na Twitterze przeprosiła za to stwierdzenie.

Były premier Leszek Miller został zapytany w poniedziałek w TVN24 o tę wypowiedź. Ocenił, że "z panią rzecznik dzieje się coś złego".

Reklama

"Tym bardziej, że ona nie tylko to powiedziała, ale potem jakby uwierzytelniła działanie komisji śledczej, mówiąc, że wierzy w działanie tej komisji i przebiega ona w sposób należyty" - powiedział Miller. Ocenił, że "nie można powiedzieć większego głupstwa i nie można wyrządzić większej szkody w tym okresie kampanii wyborczej".

Dodał, że nie dziwi się, iż są żądania, by Żukowska wycofała się z kandydowania, bo jest obciążeniem dla całej listy.

Dopytany, czy Żukowska powinna to zrobić, powiedział: "Niech robi, co chce". Dodał przy tym, że bardzo żałuje, że Żukowska jest na liście, a Moniki Jaruzelskiej nie ma, "mimo że Rada Warszawy SLD rekomendowała Jaruzelską".

"Otrzymałaby zapewne więcej głosów"

Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego, która z list SLD dostała się do Rady Warszawy, nie znalazła się na listach Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, skupiającego kandydatów trzech ugrupowań lewicowych i ostatecznie została zarejestrowana jako kandydatka komitetu Polska Lewica w wyborach do Senatu z Warszawy.

Miller ocenił: "Rozumiem, że pani Jaruzelskiej nie ma dlatego, że otrzymałaby zapewne więcej głosów niż nie tylko pani Żukowska, ale także i pan Zandberg. Proszę pamiętać, że Anna Maria Żukowska dostała w wyborach samorządowych 1,8 tys. głosów, a Jaruzelska 8 tys.".

Komentując uwagę, że "Jaruzelska to konserwatystka jak na postępową i progresywną listę", ocenił, że "jej wynurzenia programowe spokojnie mieszczą się w centrum lewicy".

Monika Jaruzelska w ubiegłorocznych wyborach samorządowych zdobyła jako jedyna kandydatka komitetu SLD-Lewica Razem mandat radnej m.st. Warszawy, zdobywając 8494 głosów. W Radzie Warszawy jest radną niezrzeszoną. Zasiada w komisji ds. nazewnictwa miejskiego, której jest wiceprzewodniczącą, oraz w komisji polityki społecznej i rodziny.

Głos rzeczniczki SLD

"Nie rezygnuję z kandydowania. Pan premier Leszek Miller nie po raz pierwszy wypowiada dyskredytujące słowa pod moim adresem. Nie jest tajemnicą, że jestem jego osobistym wrogiem" - powiedziała portalowi TVP.info Żukowska. 

"On nie kandyduje w tych wyborach, nie uczestniczył i nie uczestniczy też w pracach komitetu i sztabu. Ale szanuję jego zdanie, zaangażował się w poparcie dla osoby startującej z komitetu, który robił wszystko, by uniemożliwić start Lewicy, także jego działania i wypowiedzi są spójne i konsekwentne" - dodała.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy