Reklama

Reklama

Koalicja Obywatelska wciąż pracuje nad listami

W PO wciąż trwają prace nad listami wyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Na najbliższy wtorek przesunięte zostało posiedzenie zarządu partii, który ma omówić propozycje kandydatów do Sejmu i Senatu. Niewykluczone, że we wtorek również zaprezentowane zostaną "jedynki" list KO.

Z wcześniejszych nieoficjalnych zapowiedzi polityków PO wynikało, że posiedzenie zarządu odbędzie się w najbliższy piątek. Tego dnia - według zapowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny - przedstawione miały zostać też listy kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni lider Platformy spotykał się z zarządami poszczególnych struktur regionalnych partii. Rozmawiał także z koalicjantami - Nowoczesną i Inicjatywą Polska (IP) Barbary Nowackiej, a także z Zielonymi, którzy wciąż nie podjęli decyzji czy wystartują z list Koalicji Obywatelskiej czy bloku Lewicy, którą mają współtworzyć: SLD, Wiosna i Lewica Razem. "Decyzji nie ma, rozmawiamy" - powiedziała w czwartek PAP współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

Reklama

Nowy termin obrad zarządu Platformy to wtorek 30 lipca. "Mam nadzieję, że podczas tego posiedzenia pokazane zostaną może nie pełne, ale już bardzo zaawansowane listy. Otwieramy się na różne środowiska, więc te ustalenia jeszcze trwają, ale myślę, że będzie to już taki milowy krok" - podkreśliła w czwartkowej rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wyraziła też nadzieję, że po spotkaniu zarządu możliwa będzie prezentacja nazwisk kandydatów z czołowych miejsc list Koalicji.

Kilka pewnych "jedynek"

Z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że pewnych jest na razie część "jedynek" list wyborczych. Wiadomo m.in., że stołeczną listę KO otworzy szef PO Grzegorz Schetyna (kolejne pozycje mogą zająć na niej posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska i lider PO w Warszawie Marcin Kierwiński, choć niewykluczone też, że będzie on liderem listy w którymś z innych okręgów na Mazowszu). Ze stołecznego okręgu możliwy jest ponadto start trojga obecnych radnych Warszawy: Doroty Łobody, Joanny Staniszkis oraz wiceprzewodniczącego Rady Sławomira Potapowicza.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer znajdzie się prawdopodobnie na "jedynce" listy koalicji w Łodzi, choć regionalne struktury PO rekomendowały na to miejsce byłego ministra infrastruktury i sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka. Z okręgu tego (lub z Sieradza) startować może też związany obecnie z IP były rzecznik SLD Dariusz Joński.

Wiceprzewodniczący PO Borys Budka i Tomasz Siemoniak mają być "lokomotywami wyborczymi" koalicji w Katowicach i Wałbrzychu, sekretarz generalny Platformy Robert Tyszkiewicz - w Białymstoku, skarbnik partii Mariusz Witczak - w Kaliszu, a szef sztabu wyborczego KO Krzysztof Brejza - w Bydgoszczy. "Jedynki" w Toruniu, Poznaniu i Olsztynie mają otrzymać liderzy tamtejszych struktur regionalnych Platformy - posłowie: Tomasz Lenz, Rafał Grupiński i Jacek Protas.

Legnicką listę otworzy zapewne szef Biura Krajowego PO Piotr Borys, a gdańską - szef klubu parlamentarnego PO-KO Sławomir Neumann. Posłanka (w przeszłości jedna z liderek Nowoczesnej) Kamila Gasiuk-Pihowicz ma być "jedynką" listy koalicji w Siedlcach.

Gdzie Nowacka?

Wciąż nie wiadomo skąd wystartuje liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka. W nieoficjalnych rozmowach politycy znający przebieg negocjacji przedwyborczych wymieniają m.in. Gdynię, Wrocław i okręg podwarszawski, gdzie na czele listy może znaleźć się także wicemarszałek Kidawa-Błońska.

Nie jest też póki co jasne kto znajdzie się na czele list: w Kielcach (w grę wchodzi m.in. lider świętokrzyskich struktur partii Artur Gierada lub ich była przewodnicząca Marzena Okła-Drewnowicz), Krakowie (w kontekście tego okręgu wymieniane jest np. nazwisko Kidawy-Błońskiej) i we Wrocławiu (z tego okręgu wystartować może były minister kultury Kazimierz Ujazdowski). "Jedynkami" w Tarnowie i Chrzanowie mają być posłanki Urszula Augustyn i Dorota Niedziela.

Wysokie miejsca na listach KO mają otrzymać ponadto politycy Nowoczesnej: sekretarz partii Adam Szłapka (Poznań), rzeczniczka partii Paulina Henning-Kloska (Konin) oraz wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Sosnowiec).

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy