Reklama

Reklama

Koalicja Obywatelska ogłosiła "jedynki". Są niespodzianki

- 14 sierpnia będziemy domykać listy do Sejmu i akceptować listy do Senatu, 17 sierpnia odbędą się rady krajowe ugrupowań tworzących Koalicję Obywatelską, zaakceptujemy wtedy całą konstrukcję list i rozpoczniemy proces rejestracji komitetu wyborczego - ogłosił we wtorek Grzegorz Schetyna. Lider PO ujawnił również "jedynki" na listach do Sejmu.

Zarząd PO zebrał się we wtorek w siedzibie Platformy przy ul. Wiejskiej w Warszawie.

Reklama

"Zarząd zajmie się kształtem list do Sejmu. Cały ubiegły tydzień do przewodniczącego przyjeżdżali przedstawiciele zarządów regionalnych i składali swoje propozycje. Przewodniczący prowadził też różne konsultacje, przede wszystkim z partnerami z koalicji"- mówił przed posiedzeniem wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

W skład Koalicji Obywatelskiej wchodzą m.in.: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, a także Zieloni.

Zaskoczenia na listach KO?

Schetyna powiedział na konferencji prasowej, że po zarządzie krajowym PO i konsultacji z partnerami z Koalicji Obywatelskiej przygotowane zostały rekomendacje dla "czołówek" list poselskich.

"Przed nami jeszcze dużo pracy nad tymi listami (...) jesteśmy umówieni na 14 sierpnia - wtedy będziemy pracować nad całokształtem, nad wszystkimi listami, będziemy domykać listy do Sejmu, akceptować listy do Senatu, jesteśmy przekonani, że to będzie skład jeszcze szerszy, że będziemy mogli w niekonkurencyjny sposób potraktować innych przedstawicieli partii czy środowisk opozycyjnych w wyborach do Senatu" - powiedział Schetyna.

"16 (sierpnia) ostatnie posiedzenie naszych wspólnych zarządów, 17 (sierpnia) rada krajowa, czy rady krajowe naszych ugrupowań, zaproszeni (są) samorządowcy. Zaakceptujemy wtedy całą konstrukcję list i rozpoczniemy proces rejestracji komitetu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, a później zaczniemy zbierać podpisy" - zapowiedział Schetyna, który będzie "jedynką" w Warszawie. Druga na liście będzie Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

W okręgu nr 1 Legnica "jedynką" będzie Piotr Borys, w Wałbrzychu Tomasz Siemoniak, we Wrocławiu Małgorzata Kidawa-Błońska, w Bydgoszczy Krzysztof Brejza, w Toruniu Tomasz Lenz, w Lublinie Joanna Mucha.

Liderem listy w Chełmie będzie związany dotąd z SLD Haidar Rijad, w Zielonej Górze Tomasz Aniśko z Zielonych, w Łodzi dziennikarz Tomasz Zimoch, w Piotrkowie Trybunalskim Cezary Grabarczyk, w Sieradzu Cezary Tomczyk, w okręgu Kraków II Dorota Niedziela, w Krakowie Paweł Kowal, w Nowym Sączu Jagna Marczułatis-Walczak, w Tarnowie Urszula Augustyn.

"Jedynką" w Płocku będzie Marcin Kierwiński, w Radomiu Joanna Kluzik-Rostkowska, w Warszawie Grzegorz Schetyna, w okręgu Warszawa II Jan Grabiec, w Opolu Witold Zembaczyński, w Krośnie Joanna Frydrych, w Rzeszowie Tadeusz Ferenc, w Białymstoku Robert Tyszkiewicz, w Gdańsku Sławomir Neumann, w Gdyni Barbara Nowacka, w Bielsku-Białej Mirosława Nykiel, Bielsku-Białej II Marek Krząkała, w Częstochowie Izabela Leszczyna, w Katowicach Borys Budka, w okręgu Katowice II Marta Golbik, w okręgu Katowice III Wojciech Saługa.

Listę w Kielcach będzie otwierał Bartłomiej Sienkiewicz, w Elblągu Jacek Protas, w Olsztynie Janusz Cichoń, w Kaliszu Mariusz Witczak, w Koninie Tomasz Nowak, w Pile Małgorzata Janyska, w Poznaniu Joanna Jaśkowiak, w Koszalinie Sławomir Nitras, a w Szczecinie Arkadiusz Marchewka.


Koalicja ogłosiła swoje "jedynki" ponad dwa tygodnie po tym, jak swoją czołówkę przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość. 

"Jedynki" PiS można zobaczyć TUTAJ.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje